Избрани Новини
Убеждават варненци за ползите от перките в Черно море
Парковете щели да донесат инвестиции от 22 млрд. евро и създадат поне 27,000 нови работни места до 2035 г.
Обсъждат отключване на възможностите за развитие на офшорната вятърна енергия в област Варна на кръгла маса. Чрез развитието на вятърната енергия в Черно море, България има възможност да отключи потенциала на една нова индустрия, която не само ще подобри енергийната сигурност на страната, ще ускори енергийния преход, но и ще създаде огромна добавена стойност за регионалната, черноморска икономика, коментират организаторите от Центъра за изследване на демокрацията.
Според тях оценката е за инвестиции в порядъка на 22 млрд. евро и създаване на поне 27,000 нови работни места до 2035 г. Вятърните електроцентрали в морските пространства ще натиснат и цените на електроенергията надолу, като намалят необходимостта от потребление на скъп ток от въглища или внос.
Семинарът ще се проведе на 18 март 2024 г. във Варна и на него ще се обсъдят възможностите, които биха се разкрили пред българския бизнес в процеса на внедряване на офшорните вятърни технологии в регионалната икономика на Черно море. На фокус е и развитието на справедливи и ефективни управленски практики за разгръщане на новата индустрия, така че да се тества тяхното приложение и възприятие от страна на бизнеса и гражданите.
Ще се демонстрира и развитието на демонстрационния проект за инсталиране на плаваща офшорна вятърна турбина, в близост до платформата за добив на природен газ, „Галата“. Чрез тази инсталация се тества внедряването на върхова иновация за повишаване устойчивостта и ефективността на плаващите вятърни електроцентрали, които ще са в ядрото на експанзията на офшорната вятърна индустрия в целия свят.
Кръглата маса ще се опита да даде отговор на следните въпроси:
Какви възможности за развитие на регионалната икономика на Варна би отключила офшорната вятърна енергия?
Кои са най-добрите практики в Европейския съюз за максимизиране на ползите за местните предприятия и общности, които са въвлечени в инвестиционния процес?
Какви са основните предпоставки пред успешното разгръщане на офшорната вятърна енергия в област Варна?
Кои са начините, по които се гарантира преодоляването на екологичните и социо-икономически рискове пред развитието на новата индустрия?
Програма
ЛАБОРАТОРИЯ ЗА „ВЯТЪРНИ“ ИДЕИ
Сред участниците в кръглата маса ще бъдат:
Благомир Коцев, кмет на Община Варна (TBC)
Мария Трифонова, главен асистент, Стопански факултет, Софийски университет "Св. Климент Охридски"
Емил Кайкамджозов, изпълнителен директор на „Бон Марин Холдинг“ АД
Онник Мердинян, управител, Обучителен център WINDBG
Венцислав Бенов, адвокат, Адвокатско дружество „Бенов и Василев“
Васил Велев, председател на управителния съвет, Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) (TBC)
д-р инж. Румен Кишев, член на управителния съвет, Морски клъстър България
Топ Новини