25-03-2024, 20:07

Novsport.com

Varnautre.bg

Азербайджан ни изравни в 87-та минута.

България пропусна да победи домакина Азербайджан и стигна само до равенство 1:1 след късен гол във втория си и финален мач от приятелския турнир FIFA Series в Баку.

След не толкова добро първо полувреме, възпитаниците на Илиан Илиев изиграха много по-силно второ и поведоха с дебютен гол на Филип Кръстев (59) за представителния ни тим, но малко преди края резервата Муса Курбанли  (87) оформи крайното 1:1.

Така „трикольорите“ остават непобедени по ръководството на Илиев, след като в предишния си мач в Баку постигнаха първата си победа от 16 месеца насам – 1:0 над Танзания, а преди това регистрираха и 2 равенства с по 2:2.

Още във втората минута се получи опасност пред вратата на Иван Дюлгеров. След статично положение се получи разбъркване в пеналтерията, българската отбрана не изчисти добре, и капитанът Емин Махмудов стреля, но ударът му премина встрани от вратата.

Седем минути по-късно Кирил Десподов изпълни ъглов удар. Капитанът на България успа да намери свой съотборник. Не се стигна до опасен изстрел.

В 11-ата минута Торал Байрамов пробва късмета си от границата на наказателното поле. Получи си рикошет и се стигна до корнер, който не доведе до положение пред вратата на Дюлгеров.

След четвърт час игра Виктор Попов опита амбициозен изстрел, пробивайки отляво навътре, но адски неточно.

В 25-ата минута Илиан Илиев-младши получи първия жълт картон в мача заради нарушение, след което двата тима се спречкаха, а протестът донесе официално предупреждение и на Елвин Джафаргулиев.

Минута след това Ремил Шейдаев взе топката в наказателното поле на България, след като бранителите ни я изгледаха отблизо, а той шутира силно от малък ъгъл, но във външната страна на мрежата.

В 35-ата минута Рахил Мамадов извърши грубо нарушение срещу Кирил Десподов и също получи жълт картон, а от последвалото изпълнение нашият капитан прати топката точно към сглобката, но вратарят на домакините показа класа и отрази.

Малко след това българският страж също трябваше да демонстрира майсторство, след удар от 10-ина метра, почти фронтално, ала успя да боксира.

Последва още един шанс за Азербайджан, а полувремето завърши с голям такъв и за нашите, след центриране отляво, но ударът с глава от границата на вратарското поле премина над гредата.

На почивката, както и в първия мач, наставникът ни Илиан Илиев извърши 2 смени. Едната бе по-скоро принудителна, тъй като Илия Груев-младши отстъпи заради здравословен проблем мястото си на Патрик-Габриел Галчев, а другата бе на вратата, където Светослав Вуцов замени Иван Дюлгеров.

Скоро след началото на втората част Вуцов спаси опасен изстрел с глава към далечния ъгъл, а в 52-ата минута Десподов изведе с хитър пас в коридор Илиан Илиев-младши. Последният успя да смени посоката, финтирайки съперник, след което стреля, ала стражът на Азербайджан съумя да отрази.

Така се стигна до 59-ата минута, когато „трикольорите“ изпълниха късо един корнер и Филип Кръстев прати изключително майсторски топката в далечния горен ъгъл, за да вкара първия си гол за националния отбор секунди преди да бъде заменен.

В 68-ата минута Десподов направи фрапантен пропуск. След като отнехме топката в близост до наказателното поле, тя бе поднесена от резервата Лукас Петков отлично на непокрития ни капитан, който обаче от 10-ина метра не успя да улучи вратата.

Не след дълго двамата размениха ролите си като Десподов изведе Петков, ала той се засуети и не се възползва от възможността.

В 74-ата минута пак Десподов подаде в коридор на Петков, който този път реши да проси дузпа и вместо това получи жълт картон за симулация.

Въпреки силната игра на България след почивката, малко преди края Азербайджан можеше да изравни, ала шутът по диагонала на резервата Елвин Чамалов профуча на сантиметри от страничната греда.

Три минути преди края на редовното време домакините все пак успяха да стигнат до попадение. То бе дело на друга резерва - Муса Курбанли, който засече почти на голлинията прострелно центриране отдясно, за да оформи крайното 1:1.

АЗЕРБАЙДЖАН - БЪЛГАРИЯ 1:1
0:1 Филип Кръстев (59)
1:1 Муса Курбанли (87)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

АЗЕРБАЙДЖАН:1. Магомедалиев, 13. Мамадов, 15. Хюсеинов, 4. Мустафазаде, 3. Яфаргулиев, 7. Диниев, 14. Еди, 17. Байрамов, 8. Махмудов (к), 11. Шейдаев, 9. Дадасов;

Селекционер: Ариф Асадов

БЪЛГАРИЯ: 23. Иван Дюлгеров, 6. Валентин Антов, 3. Живко Атанасов, 5. Алекс Петков, 26. Виктор Попов, 4. Илия Груев, 7. Георги Костадинов, 20. Филип Кръстев, 11. Кирил Десподов (к), 22. Илиан Илиев, 17. Александър Колев;

Резерви: 1. Димитър Митов, 21. Светослав Вуцов, 9. Георги Минчев, 14. Лукас Петков, 15. Петко Христов, 16. Светослав Ковачев, 13. Йоан Стоянов, 18. Ивайло Чочев, 2. Патрик-Габриел Галчев, 10. Георги Русев, 25. Мартин Минчев, 24. Станислав Иванов;

Селекционер: Илиан Илиев