Избрани Новини
Във Варна са регистрирани единични случаи на коклюш
Най-честите усложнения, засягат дихателните пътища и централната нервна система.
Няколко пациента са приети в Инфекциозна клиника с по-тежка патология. Това каза за Радио Варна д-р Каролина Златева.
Драстичен е скокът на случаите на коклюш в България според официалните данни.
От началото на годината случаите на болни са 10 пъти повече в сравнение със заразата за същия период на 2023 година.
"В огромната част от случаите болестта протича сравнително леко. Особено при имунизирани деца. Затова и малко трудно се поставя диагнозата. Самото дете следва да бъде изолирано, а контактните лица трябва да имат предвид, че могат да разпространят заболяването“, коментира доц. Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор.
Коклюш, познат и като магарешка кашлица, е остра респираторна инфекция, което протича с характерна конвулсивна кашлица. У нас, заболяването е характерно за деца в различна възраст. Причинява се от бактерията Bordetella pertussis, слабо устойчива във външната среда – при стайна температура загива за около 30 мин.
Инкубационен период е средно 7-10 дни.
В началото на заболяването болният е с прояви на лека до умерено висока температура, хрема и кашлица, която прераства в типична пароксизмална спастична (магарешка) кашлица. Оздравяване настъпва за около 4-6 седмици.
Най-честите усложнения, засягат дихателните пътища и централната нервна система.
Възможно е развитието на пневмония, която в зависимост от своята тежест може да е причина и за летален изход.
При тежки форми на коклюш се наблюдава промяна в съзнанието и гърчове, които са в резултат от нарушено снабдяване с кислород и мозъчни кръвоизливи и могат да доведат до постоянна мозъчна увреда и дори до смърт.