Избрани Новини
16 случая на морбили са регистрирани в две варненски села
Цифрата е сериозна, като се има предвид, че заболяването е силно заразно.
16 случая на морбили са регистрирани във варненските села Блъсково и Синдел преди седмица, като за цялата страна случаите са само два. Това съобщи за Радио Варна доктор Ана Баева, началник отдел „Противоепидемичен контрол“ в РЗИ-Варна. Цифрата е сериозна, като се има предвид, че заболяването е силно заразно, допълни д-р Баева.
Три от случаите са при възрастни жени – едната е учителка в детска градина, другата жена е майка, която може би се е заразила от детето си и третата жена е медицинска сестра, която работи в приемния кабинет, в който се приемат децата заразени с морбили. Останалите заразени са деца, уточни д-р Баева.
Най-честата причина за заразяване с морбили е неимунизирането при децата, защото тази ваксина е жива ваксина и родителите се страхуват повече, каза доктор Баева. Другата причина да се зарази човек е ако не е преболедувал. След като е преболедувал има траен имунитет.
През изминалата седмица няма нови случаи, каза още доктор Баева. РЗИ-Варна е влеза мерки в двете основни огнища – Блъсково и Синдел, да се имунизират децата, на които не е поставена ваксина срещу морбили, поне с една ваксина, за да не се разпространи заболяването.
Морбили е вид шарка. Първите симптоми са лека отпадналост, температура, която постепенно се увеличава, възможно е да има и непрекъснато кихане, като в единия от случаите при децата, обясни доктор Баева. Появява се обрив, който се развива за няколко дни - първо зад ушите, около устата, после по шията, по тялото и накаря крайниците. Зазарата се пренася първите дни по въздушно–капков път или при ползване на едни и същи предмети.
Боледуването протича с висока температура и силна отпадналност. Има сериозни усложнения – от менингоинцефалити и пневмонии.
Доктор Ана Баева е категорична, че децата трябва да се имунизират срещу морбили. У нас имаме изпитана ваксина, която се използва от много години и няма странични ефекти от нея, освен обичайното зачервяване около мястот на поставяне, което преминава за ден - два.
Според българския имунизационен календар ваксината за морбили се поставя двукратно – веднъж, когато детето е на 13 месеца и втори път, когато е на 12 години.