Жегата гони пасажите навътре, цените на рибата полудяха

Животът

27-07-2024, 15:29

Снимка:

Varnautre.bg/Архив

Автор:

Varnautre.bg

Всичко от Автора

Високата температура е смъртно опасна за мидите.

Незапомнена жега на морската вода - рекордните 29 градуса, гони рибата надълбоко и хладно, а в същото време цените на улова на борсата в Бургас хвърчат двойно за някои от най-популярните риби, разказаха търговци пред “Труд news”.

Най-евтино и без промяна от миналата година на борсата “Краснодар” върви мидата - 4 лв. за килограм, на същата цена е хамсията. Белените варени миди ядки са по 12 лева килото. Но миналогодишните стойности свършат дотук.

“Черноморско прясно попче” сега е по 14 лева килото - цената му е скочила повече от двойно от пролетта, когато беше по 6 лева. Черноморският пресен сафрид се предлага по 15 лева килограма, а преди бе по 10-12 лв.

Котлет див шаран се предлага по 15 лева, перките от ватос са 20 лева, черноморската прясна врана е 10 лева, акула филе - 12 лева, пресен лаврак 16 лева, всичко е за килограм. Има още чистена прясна пъстърва за 14 лева, а сушената цаца е 30 лева за кило. Това обаче все още не е най-изненадващото. Сушеният чироз я надминава - 40 лева килото. Той вече си съперничи с калкана, който е на същата цена.

Норвежката скумрия е 9 лева, 20 лева е кралската скарида, прясната хамсия на някои сергии я има и по 6 лева, защото е по-едра.

13 лева е пресният барбун, 10 лева е черноморският пресен кефал, 18 лева са пресните калмари, а черноморският пресен паламуд (едър, не циганка) е 15 лева. Толкова е и когато наесен се появят първите едри риби. Тук под “пресен” със сигурност, както и за всички риби, се има предвид изваден от фризер, защото морето сега е празно, казват рибари.

Те също така се притесняват, че високата температура на водата, означава, че и кислородът е по-малко. Ако продължава да се повишава, това означава, че мидите може да загинат. Имали сме такива случаи преди много години, спомнят си морските, но се надяват термометърът да не се качва по-нагоре.

Рибари от Поморие са уловили първата дребна циганка. Така морските наричат дребния паламуд. Мнозина виждат в това добра поличба, но други техни колеги охлаждат ентусиазма им.

“Циганките не значат нищо. Сега паламудите пътуват в посока Украйна. Важно е, на връщане, когато екземплярите вече са едри, да минат край нашите брегове, да не ни подминат”, казват те. През последните години, пасажите променили пътя си. Те стигали до Поморие и оттам заобикаляли залива навътре, като се появявали отново на плиткото едва в района на Царево.

За това дали ще има или не паламуд, се спори преди всяка есен. Рибарите смятат, че пътят му няма логика. Понякога се появява през година. Според други, след “пълна година, следват две празни". Други сочат, че пасажите идват през нечетен брой години - 3, 5, 7.

Така или иначе първите уловени циганки вече започнаха да измъчват рибарите, като вечният Хамлетов въпрос: Ще има ли паламуд или няма да има.

Във Варненско: Сафрид за 10 лв. килото, а калкан без посредник - за 27 лв.

В Каварна току-що уловен сафрид се харчи за 10 лв. килото, а калкан без посредник може да се купи за 27 лв. В социалните мрежи валят оферти от различни места по Северното Черноморие за пресни миди по 3-4 лв. килото.

Фенове на екзотиката нощем ловят от брега скорпид за собствена консумация. Грозната риба с отровни бодли е превъзходна, ако се опържи. С нея се приготвя и вкусна супа. Търпеливи въдичари дебнат на буните край Варна за зарган. Дългата хитра риба се лови трудно, но си струва усилието, защото е вкусна и пържена, и печена.

По-непретенциозните залагат стръв за илария в канала море-езеро във Варна. Там се хваща и гюмюш, който е добър за бирено мезе. В езерото риба има до средата на август, след това тя потегля към морето, за да си хвърли хайвера, твърдят рибари. Това лято миграцията може и да подрани, защото от първите дни на август в края на канала започват строителни дейности по вкопаването на фекалната тръба под дъното на Варненското езеро.

Попчетата, наричани по гагаузки кая, обаче липсват. В горещините те стават лениви и търсят прохлада на дълбокото, за да оцелеят. На борсата във Варна цената им достигна 10 лв., но предлагане рядко има.

Риболовните кораби зареждат търговци и ресторантьори с прясна барбуна, трицона и кръстосват морето за калкан.

Дребни паламудчета, наричани “циганки”, зарадваха и лодкари по Северното Черноморие. В пика на горещото лято подранили пасажчета излизат дори край шабленското с. Тюленово. Уловът размечта част от рибарите, че предстои паламудена есен.

Такава не е имало през последните 3 години, а вкусната едра риба приижда на север през няколко години. В началото на миналия октомври тя подмина района, тъй като морето бе окупирано от лефер. Върховият хищник, който яде всичко, което мърда и бие по цена дори калкана, бе в изобилие, но заради присъствието му всички други риби избягаха.

“Преди 2 седмици “циганки” ловиха колеги край Трабзон, Грузия, сега се появиха и на нашите брегове, макар и повече на юг. Надяваме се на богат есенен улов”, каза пред “Труд news” председателят на сдружение “Черноморски изгрев” Емил Милев. Според него мигриращите риби явно се приспособяват към климатичните промени.

В момента на плиткото водата достига 29 градуса, а на голяма дълбочина сонарите отчитат 26 градуса. Там флотилията от кораби, членуващи в сдружението, лови основно барбуна и малки количества сафрид. През последните дни се появили и пасажи от трицона пред Бяла, след като преди това народната риба бе изчезнала за кратко от северното крайбрежие. Кораби кръстосват морето и за калкан.

След почти месец затишие и въпреки нестихващите горещини лодкарите също започнаха да заработват. Който излезе преди изгрев или след залез, се връща със сафрид, уловен на около 20 м навътре в морето. На същата дълбочина се хващат и първите “циганки”. “Рибата няма дом, винаги може да се намери, стига да имаш подход, знания и умения. Има сафрид и кефал, а сега излязоха и “циганки”, обясни риболовецът от Тюленово Радослав Русев, който преди дни се похвали с първа партида уловени малки паламуди. “Това обаче не вещае непременно паламудена есен, очаквам да има изобилие от чернокоп тази есен”, прогнозира Русев.

Цацата се върна в ресторантските менюта

Трицоната, която варненци наричат цаца, се върна в менютата на крайбрежните ресторанти това лято. Предни години дребната рибка се предлагаше основно в капанчета край плажа, а в по-изисканите заведения в града и курортите липсваше. Сега обаче я има на много места, а цената на порция варира от 9 до 12 лв. Ресторантьори твърдят, че клиентите масово я поръчват не само заради ниската цена, а защото уловът е пресен.

Друго тачено блюдо е пърженият сафрид, който е малко по-скъп - от 12 до 16 лв., но също гарантирано не е замразен. На борсата кило дребен сафрид - граца, струва 8 лв., а едрият - 10 лв. Предлагат се прясна барбуна за 8 лв. и гюмюш за 6 лв. Най-скъпата риба е калканът - 30 лв./кг, а най-евтино се харчи цацата - по 5 лв. Предлагат се гръцки и турски лаврак и ципура за 17-18 лв./кг. Продавачи коментират, че те по-рядко се купуват, защото прясната черноморска риба е по-вкусна и от най-хубавата охладена.