Социално предприятие пое грижата за Римските терми във Варна

Животът

14-08-2024, 10:38

Снимка:

ЕКО Центърът за защитена заетост

Автор:

Varnautre.bg

Всичко от Автора

„ЕКО Центърът за защитена заетост“ подписа договор с Регионалния исторически музей във Варна.

Почистването на Римските терми от избуели треви и бурени вече е възложено на „ЕКО Центъра за защитена заетост“ към регистрираното в МТСП социално предприятие към „Семеен център с Мария“ ЕООД. То се занимава с отглеждане на цветя и зеленчуци. А също – с озеленяване, аранжиране на подаръци, кошници и др. Осигурява защитена заетост на 16 лица с множество увреждания.

Служителите на ЕКО центъра косят и почистват археологическите останки на някогашните обществени бани на древния град Одесос няколко пъти месечно – при нужда. За целта те преминаха през едномесечен изпитателен период и вече имат сключен договор с Регионалния исторически музей – Варна.

Помагат им доброволци и наставници от Комплекса за социални услуги "Слънчевата къща" - гр. Варна и ЦСРИ „Чайка“.

Преди година с помощта на наставници и психолози работниците на ЕКО центъра завършиха курс за озеленители. През това време те бяха наемани да облагородяват туристически обекти в курорта „Албена“, в Балчик, в Кранево и във Варна, както и вътрешния двор на Областната администрация във Варна.

Договорът за Римските терми и солидарната отговорност на екипа на Регионалния исторически музей са шанс за тях да докажат трудовите си умения в полза на всички гости и туристи на града.

Социалните предприятия са тези, които дават шанс за работа на хора от 12 различни уязвими групи – такива с различна степен на нетрудоспособност, родители на деца с уреждания, безработни младежи или 55+, бежанци, жертви на насилие и т.н. Варна е градът с най-много регистрирани такива предприятия в България - 20. А в Североизточния регион работят 23 от общо 111 социални предприятия в страната.

„Договорът с Регионалния исторически музей е само началото на един дълъг процес, в който държавни и общински структури осигуряват заетост на фирмите, наемащи представители на уязвимите групи. Имаме уверението и на Община Варна, че ще използва всички законови възможности, за да възлага поръчки на социални предприятия. Търсят се възможности и този социален ангажимент на общините да залегне в промените на Закона за обществените поръчки, Закона за защита на конкуренцията и ЗМСМА“, коментира координаторът на фокус-точката на МТСП във Варна Калина Кънчева.