Избрани Новини
Близо 140 дървета в центъра на Варна са обследвани за кухини и заболявания
По нареждане на районната администрация там започна резитба на сухи и опасни клони.
Близо 140 дървета в градската градина зад ДТ „Стоян Бъчваров“ са обстойно обследвани за скрити кухини и заболявания по изрично нареждане на кмета Благомир Коцев. В обследването е използван т. нар. резистограф - уред, който открива скрити кухини и загнивания във вътрешността на ствола. Пробите с апаратурата се правят обичайно в случаи, когато дървото има привидно здрав вид и клоните му са раззеленени, но експертите откриват други индикации за загниване или кухини в ствола – потъмняване на кората, отвори в ствола, развитие на дървесни гъби и други.
Днес в 12 часа приключи цялостното фиосанитарно обследване в градината и в най-кратки срокове ще се изготви мотивирано експертно становище как да се процедира с всяко дърво поотделно. По първоначални данни в най-лошо състояние са дървета от вида софора и копривка, при които след определена възраст се развива кухина в сърцевината.
Вариантите са най-общо три, обясниха експертите към ресорните дирекции в Община Варна. В случаите, при които резистографът е отчел малки кухини или наранявания по клоните, но дървото е в добро общо състояние, се пристъпва към т.нар. „резитба на глава“ - максимално съкращаване на короната и оставяне на ствола и само на част от водещите клони. Това се прави и при видове с крехка дървесна структура и чупливи клони, каквито са гледичия и софора. В тези случаи дървото развива наново корона с по-малки клони, които не са опасни. Именно при падане на клон от дърво от вида гледичия миналата седмица пострада гражданин в същата градинка.
В най-леките случаи се процедира формираща резитба – сваляне на височината, странично оформяне на короната и премахване на сухи клони във вътрешността й. Крайният вариант е цялостно премахване на цялото дърво със заповед на кмета в случай, че има безспорни доказателства, че то е опасно.
Междувременно, по възлагане на район „Одесос“, от вчера в градината започна резитба на 12 дървета, за които вече е направена експертиза и те са с доказано опасни сухи клони и високи корони. Действията предвиждат и премахване на сухо дърво, за което има издадена заповед за отстраняване, тъй като е опасно.
Дейностите се извършват в градината, където поради паднал клон пострада гражданин. Заместник-кметът по здравните въпроси Снежана Апостолова поддържа непрекъснат контакт с болничното заведение, където пострадалият се лекува. Община Варна ще направи всичко необходимо, за да бъдат компенсирани вредите, болките и страданията, които пострадалият претърпя при инцидента.
Предстои фитосанитарна оценка за състоянието на растителността и в останалите градини и паркове в града. Такава експертиза на дърветата и актуализация на „зеления“ регистър за целия град не са правени от близо 10 години. Експертите към Общината и към районните администрации правят регулярни огледи и огледи по сигнали в целия град.
Във връзка с получено предупреждение от Националния институт по метеорология и хидрология за интензивни валежи с гръмотевици през следващото денонощие Община Варна приканва гражданите и фирмите да обезопасят стопанисваните от тях обекти.
Топ Новини