Какво се случи с пеликана Стойчо?

Животът

10-10-2024, 10:20

Снимка:

Varnautre.bg/Архив

Автор:

Varnautre.bg

Всичко от Автора

Той беше забелязван на различни места по крайбрежието и се радваше на огромен интерес от жители и гости на града.

Пеликанът Стойчо, който напусна спасителният център на зоокъта във Варна по собствена инициатива през март, вероятно е отлетял с ято себеподобни в периода на миграция. Това каза ветеринарят на зоологическата градина д – р Михаил Василев, предаде репортер на Moreto.net.

След като се възстанови от сериозно счупване на крак и двумесечно лечение, птицата сама избърза да потърси свободата. Беше забелязвана на различни места по крайбрежието и се радваше на огромен интерес от жители и гости на града.

Самият екип на зоокъта активно следеше развитието й. По думите на д – р Василев Стойчо е изчезнал точно, когато е започнала миграцията. Според него най – вероятно пернатият приятел се е присъединил към някое ято и е отлетял.

Спасителният център на зоопарка работи с диви видове, които са защитени от Закона за биологичното разнообразие. Животните се настаняват от РИОСВ след постъпили сигнали при тях.

Около 80 % от индивидите, които идват в центъра, са птици. Приемат се също бозайници и влечуги. През настоящата година са постъпили близо 100 пациенти.

Около 1/3 от животните успяваме да излекуваме успешно и да върнем отново в дивата природа, обясни д – р Василев. Много често в рамките на 1 – 2 дни става ясно дали животното ще оцелее.

„Има такива, които се чувстват добре, но поради една или друга причина не могат да бъдат освободени в природата. Например птица с ампутирано крило. Тогава, ако имаме възможност, предлагаме специални местообитания на територията на зоопарка, които често са далеч от посетители. Тези животни могат да се използват в бъдеще за изграждане на брачни двойки, чието поколение да бъде освободено в природата. По този начин се търси вариант да се повлияе на биоразнообразието на местните видове.“, разказа ветеринарят.

Зимно време в центъра попадат предимно различни видове хищни и грабливи птици като сови, мишелови. През пролетния сезон и есенния има щъркели, пеликани. В летния сезон има голям бум на бебетата и осиротелите малки. Тогава се приема огромно количество бързолети, таралежи, лястовици.