Избрани Новини
Засаждат нови 50 дървета в централната част на града
Анализират се и резистографските изследвания на над 140 дървета от градинката зад театъра, за да се предприемат мерки за зелената система.
Близо 50 нови дървета ще засади Община Варна в централната част на града до края на ноември. Това е една от стъпките, които администрацията предприема за поддръжката, развитието и обогатяването на зелената система в града. Изборът на видове растения е направен след консултации с ландшафтни архитекти и експерти, ангажирани с озеленяването.
В изпълнение на новия озеленителен план по-рано този месец на пешеходната част на бул. „Сливница“, от светофара на бул. „Мария Луиза“ в посока входа на Морската градина, чрез фрезоване бяха премахнати стари дънери, а местата бяха обработени и подготвени за засаждане на нови дървета от вида Вечнозелена магнолия (Magnolia Gall.Grandiflora). Заради спецификата на растението, технологията и необходимия период на адаптация първоначално те ще бъдат поставени в контейнери. Ще бъдат засадени и нови червенолистни японски вишни от вида Prunus serr. Royal Burgundy на местата в града, където са премахнати предишните, като едното от тях е при скулптурата на арх. Дабко Дабков.
По пешеходната зона на бул. "Сливница" са укрепени и са изправени по-рано засадени млади дръвчета. От площад „Независимост“ по протежението на бул. „Княз Борис I“ в посока Ларгото ще бъдат засадени и нови кълбовидни шестили от вида Acer platanoides Globosum.
Всички видове, които предстои да бъдат засадени, са избрани съобразно градските и климатични условия и качествата им на устойчивост. Новите дървета ще бъдат развити, със средна височина 2,00 - 2,50 метра и обиколка на стъблата 20-24 см. В социалната мрежа Фейсбук кметът Благомир Коцев призова гражданите да пазят новите дръвчета.
Същевременно близо 140 дървета в градската градина в централната част на града са обстойно обследвани за скрити кухини и заболявания по изрично нареждане на кмета Благомир Коцев. За обследването е използван т. нар. резистограф - уред, който открива скрити кухини и загнивания във вътрешността на ствола. Пробите с апаратурата се правят обичайно в случаи, когато дървото има привидно здрав вид и клоните му са раззеленени, но експертите откриват други индикации за загниване или кухини в ствола, които ги правят опасни – потъмняване на кората, отвори в ствола, развитие на дървесни гъби и други.
В момента се прави анализ на резултатите от обследването, след което еколозите ще препоръчат подходящи мерки за обогатяване и оздравяване а зелената система в Морската столица. Това са част от стъпките, които управленският екип предприе, за да облагороди градската среда.