Ние и нашите партньори използваме технологии като “Бисквитки” за персонализиране на съдържанието и рекламите,
които виждате, както и за да анализираме трафика на сайта. Изберете “Приемам”, за да приемете използването на тези технологии.
За повече информация, моля запознайте се с обновените
“Политика за Поверителност” и “Политика за Бисквитки” на АЛТЕРНАТИВ МЕДИЯ ГРУП ЕООД.
Този начин на погребване на мъртвите бил много специален, рядък и нетипичен, обясняват специалистите от екипа на Регионален исторически музей във Варна.
Паметник от ранна бронзова епоха бе открита в землището на с. Страшимирово, съобщават от общината в Белослав.
През 2013 г. бе намерена друга подобна която е съхранена в Регионален исторически музей - Варна. Жител на населеното място Георги Райнов е подал сигнала за находката на кмета - Калоян Николов, който от своя страна е уведомил гл. ас. д-р Владимир Славчев от Регионален исторически музей - Варна.
Идеята е този път находката да бъде поставена на видно място в с. Страшимирово .
Това е един от най-редките паметници останали по нашите земи от ранната бронзова епоха.
Древната надгробна плоча - каменна стела "баба" - надгробен паметник, който се е слагал върху могилите на хора с високо положение и се свързва в придошлото население от северните черноморски степи, които идват по българските земи в края на четвъртото хилядолетие пр. н. е.
Този начин на погребване на мъртвите бил много специален, рядък и нетипичен, обясняват специалистите от екипа на Регионален исторически музей - Варна, които дойдоха на мястото, където е намерена плочата. Според тях в миналото така са били заравяни много важни хора, владетели или вождове.