Полярниците ни отплаваха от Варна с нова космическа лаборатория на борда

Новините

07-11-2024, 15:18

Снимка:

БГНЕС

Автор:

Varnautre.bg

Всичко от Автора

Лабораторията ще бъде синхронизирана и с най-модерния сателит „Балкан-1“, който се очаква да бъде изведен в орбита около месец февруари догодина,

С нова космическа лаборатория на борда отплава днес от Варна научноизследователският кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) на своята трета експедиция до Антарктида, съобщи БТА. Официалното му изпращането се проведе на Морска гара.

Сред гостите бяха областният управител Андрияна Андреева, кметът Благомир Коцев, президентът на Световната метеорологична организация Абдула ал Мандус, председателят на Управителния съвет на Българския антарктически институт (БАИ) проф. Христо Пимпирев, много офицери, близки на моряците, граждани. Поздравителни адреси бяха прочетени от името на президента Румен Радев и на министъра на отбраната Атанас Запрянов. Поздрав към екипажа отправи началникът на Военноморското училище във Варна флотилен адмирал проф. Калин Калинов, който подчерта, че НИК 421 е доказателство за уникално обединение на усилията на държавата, академичния и морския дух и бизнеса. Той се обърна специално към капитана на кораба Радко Муевски с пожеланието да върне всички участници в експедицията живи и здрави.

Космическата лаборатория на борда на НИК 421 е дело на „ЕндуроСат“. Създателят на компанията Райчо Райчев посочи, че това е начин да се експериментира върху синергията космос-море. Той уточни, че екипажът ще има възможност да получава снимки от сателити на компанията. Лабораторията ще бъде синхронизирана и с най-модерния сателит „Балкан-1“, който очакваме да бъде изведен в орбита около месец февруари догодина, каза още Райчев. По думите му така през следващата си мисия българската антарктическа експедиция ще разполага с едни от най-модерните системи за наблюдение на Земята от Космоса.

В момента лабораторията ще разполага и с данни от мултиспектрална камера, със 7 канала на светлинния спектър, обясни още Райчев. Според него това ще позволи да се изследва състоянието на леда, както и химическият му състав. Когато корабът акостира, може да се изследва целият район около базата, посочи Райчев. Той допълни, че при плаването през океана екипажът ще може да разполага със снимки от Космоса за маршрута си.

С изграждането на лабораторията имаме идеи и за подготовката на курсантите по отношение на постоянното използване на космическите данни и технологии, каза още директорът на „ЕндуроСат“. Той припомни, че компанията си партнира с две военни училища и със Софийския университет, където са разкрити магистърски програми по космически технологии. Вече имаме записани 8 младежи в програмата, която започна във Висшето военноморско училище, каза Райчев. По думите му още четирима са включени във Военновъздушното училище и близо 10 в СУ. Ние никога не сме искали броят на хората в програмите да е голям, а по-скоро тези, които влязат в тях, да получат много нови знания и умения, посочи Райчев и подчерта, че новата лабораторията на борда на кораба ще бъде плацдарм за тяхна бъдеща реализация. Той допълни още, че оборудването на лабораторията на борда на НИК 421 е малка част от много по-мащабна инициатива, която ще се развива в бъдеще.

Да изпрати „Св.св. Кирил и Методий“ дойде и бившият началник на Висшето военноморско училище във Варна проф. Боян Медникаров. Той уточни, че ще се включи в плаването при пристигането на кораба в Комодоро Ривадавия. Медникаров допълни, че тази експедиция ще съвпадне и с побратимяването на Варна с град Мар дел Плата в Аржентина. Очаква се това да се случи около 9-10 декември. Побратимяването на градовете е реализирано със съдействието на посланика ни в южноамериканската страна Стоян Михайлов.

Още по темата:

От Варна към Антарктика отплава НИК "Св. св. Кирил и Методий" (СНИМКИ и ВИДЕО)