С литургия отбелязват 180 години от създаването на Арменската църква във Варна

Животът

01-12-2024, 12:19

Снимка:

Varnautre.bg/Архив

Автор:

Varnautre.bg

Всичко от Автора

Празничното богослужение беше отслужено от духовния водач на арменската православна общност в морската столица отец Армен Мелконян.

С празнична света литургия и откриване на барелеф на създателя на съвременната арменска азбука Месроб Мащоц арменската православна общност във Варна отбеляза 180 години от създаването на храм „Свети Саркис“.

Отец Армен Мелконян започна празничното богослужение в 10,30 часа.

Почит към празника на арменската православна общност отдаде областният управител на Варна проф. Андрияна Андреева.

„Най-важната мисия за мен е да привлека младите хора в църквата, обяви преди началото на литургията отец Мелконян и призна, че ще ползва всички възможности, които новите технологии дават, за да достигне с Божието слово до възможно най-голям брой вярващи. Воден от това свое желание духовният водач на православните арменци във Варна, качва службите в интернет, включително с преводи на български и на английски език, за да преодолява езиковата бариера с генерациите, които не владеят добре арменски.

„Децата учат в български училища, както е редно, а наш дълг е да направим възможно те да знаят и майчиния си език – арменския“. Това е и мотивацията ни, със съдействието на Църковното настоятелство на храм „Свети Саркис“, да поставим барелеф с облика на създателя на съвременната арменска азбука пред прага на арменското училище в града. Така децата, които идват, по най-естествен начин започват да научават буквите, а после и арменския език, който е доста труден“. Така председателят на Арменската благотворителна общност ХОМ – Шохик Симонян, обясни мотивите за поставянето на образа на Месроб Мащоц на входа на училището. Роденият през 362 г арменски духовник е и преводач, и основоположник на съвременната арменска азбука и училище.

Днешният храм „Свети Саркис“ във Варна датира фактически още от XVII век. Църквата е гробищен храм, изгорял при неизвестни обстоятелства.Олтарното пространство на църквата е настлано с надгробни плочи от 1677, 1695, 1775 г. Съграждането на сегашния храм започва по инициатива на тогавашния първенец на варненската арменска общност хаджи Саркис Хайрабедян и отец Хаджи Харутюн. Строежът е завършен и на 25 януари 1844 г., когато е и осветена църквата.

КОЙ Е ОТЕЦ АРМЕН МЕЛКОНЯН

Отец Армен Мелконян, с кръщелно име Саркис Мелконян, е роден на 20 март 1971 г. в град Камишли, Сирия. Той получава началното си образование в Националното училище „Ефрат“ в родния си град и продължава богословското си обучение в Зарахианската семинария на Католикосата на Великия дом на Киликия в Бикфая.

На 9 септември 1990 г. е ръкоположен за свещеник от Негово Високопреосвещенство архиепископ Сурен Катароян, глава на Берийската епархия. След ръкополагането си започва служението си като игумен в Мемориалния комплекс на априлските мъченици в Дер Зор. По-късно служи като пастир в църквата „Свети Георги“ в Нов Хаджн и църквата „Свети Саркис“ в Нов Сис, Ливан, до 1996 г.

През тези години отец Армен активно се ангажира с духовното и морално образование. Той е редактор на религиозно-етичния вестник „Маштоц“, организира лекции и основава младежкия хор „Мегри“.

От 1996 до 2018 г. служи като гостуващ свещеник в Германия и Нидерландия. През 2018 г. е назначен за пастир в южните региони на Нидерландия (Zuid Holland и Noord Brabant). През 2019 г. започва служение в регионите Лимбург-Генк (Limburg-Genk) и Мехелен (Mechelen). През 2022 г. е назначен за пастир на арменската общност в Люксембург.

По негово искане на 1 ноември 2024 г. е освободен от служението си в Патриаршеската делегация на Западна Европа.

Отец Армен е семеен, има четири деца.

Владее английски, нидерландски, немски, френски, арабски, турски, кюрдски езици.