Първият екип от българската антарктическа експедиция вече е на остров Ливингстън (СНИМКИ)

Животът

01-12-2024, 16:19

Снимка:

ВВМУ „Никола Вапцаров“

Автор:

Varnautre.bg

Всичко от Автора

Двама учени започнаха орнитологични наблюдения от НИК 421 „Св. Св. Кирил и Методий“.

Първият екип от българската антарктическа експедиция вече е на остров Ливингстън.

До Рождество Христово там ще пристигне и научно-изследователският кораб "Св. св. Кирил и Методий", а през февруари догодина ще заминат проф. д-р Боян Медникаров, проф. Христо Пимпирев, проф. Калин Калинов и Милен Митев - генерален директор на БНР. 

Това съобщи за Радио Варна проф. Боян Медникаров по време на отбелязването на Деня на Антарктида и провеждането на кандидат-студентска борса във Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров" във Варна. 

Днес в Международния ден на континента Антарктида, орнитолозите гл. ас. д-р Боян Мичев и проф. д-р Илия Ватев от Института по биоразнообразие и екосистеми към БАН отбелязват 23-тия си ден на борда на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“, с бордови номер 421 (НИК 421).

Двамата учени изпълняват научен проект „Пилотни проучвания за по-рядко срещани птици около територията на Българската антарктическа база „Св. Климент Охридски“ на о. Ливингстън“, като част от 33-тата българска антарктическа експедиция. Базата от данни по проекта ще бъде разширена и допълнена с първи по рода си извършени орнитологични наблюдения и документация при прехода на НИК 421 от Варна, България, до полярната ни база на о. Ливингстън и част от архипелага Южни Шетландски острови в Антарктика.

До пресичането на Екватора, от борда на НИК 421 бяха наблюдавани значителен брой видове птици, някои от които – нови видове за нас. Общият извод и оценката на нашите орнитолози е, че наблюдаваните до момента птици се придържат към зони с по-плитки води и в близост до суша. След приключване на наблюденията си от кораба, гл. ас. д-р Мичев и проф. Ватев ще анализират и обобщят събраните данни и ще ги представят на научни форуми.