Разрушеният бункер в "Младост" ще трябва да бъде възстановен

Мисия Варна

11-12-2024, 17:57

Снимка:

Морско око

Автор:

Varnautre.bg

Всичко от Автора

Събарянето беше спряно от община Варна.

Над час и половина продължи дискусията по казуса със спряното разрушаване на бункера със специално предназначение във варненския район „Младост“, за което стана ясно в началото на миналата седмица.

Бункерът е на парцел на бившия радиозавод, продаден на частна фирма, която на 30 ноември започна да разрушава част от него. Събарянето беше спряно от община Варна, а за ситуацията бяха подадени сигнали до ДАНС (агенцията по национална сигурност и до прокуратурата), припомни зам.кметът Илия Коев, цитиран от Радио Варна.

Според докладната записка до съветниците от Коев, собственикът на съоръжението, който е започнал разрушването – фирмата „Амура Сити“ ЕООД, няма никакви документи, които да позволяват срутването.

Освен това те са знаели, че това е съоръжение със специален статут. Отделно през септември т.г. от фирмата отправили искане до община Варна за замяна на бункера като имот срещу друг общински, пише в докладната.

Извършената документална проверка на 2 декември показала, че бункерът фигурира в списък на комплексните средства за защита от март 2009 г. Според нотариалният акт, с който компанията разполага от декември миналата година, бункерът е на две нива с площ от 1013 кв.м. През август 2023 г, те поискали промяна на предначението на подземната му част, която е 956 вк.м. в склад и това било записано в Агенцията по кадастъра.

Получили одобрение от главният архитект Стоян Петков, който преди да се подпише под искането поискал информация от всички възможни служби – община, областна управа и Главна дирекция Пожарна безопасност и защита на населението към МВР, дали имат претенции към имота, както и дали имат актове за собственост.

Такива не били открити, а от МВР посочили, че бункерът не е тяхна собственост и до 2021 г. ежегодно са проверявали състоянието му, каквото е изискването по закон. Оказало се обаче, че няма и искане от община Варна за изваждането му (заличаването) от списъка на подобните съоръжения на територията на общината. Общо те са 67.

Проверката на общинските експерти след спирането на разрушаването на бункера от 30 ноември показала, че е нарушена част от вертикалните конструкция. Според граждани, присъствали на заседанието на комисията, има разрушения и на втория вход на бункера. Затова там предстои да се прави обследване за товароносимостта, каза Коев. От общината ще настояват фирмата да бъде задължена да възстанови съоръжението.