Полярниците ни взеха проби за научни проекти от вулканичния остров Дисепшън (СНИМКИ)

Животът

11-01-2025, 11:41

Снимка:

ВВМУ „Никола Й„ Вапцаров“

Автор:

Varnautre.bg

Всичко от Автора

Те проведоха и съвместна карго операция с колегите си от испанската антарктическа база „Габриел де Кастиля“.

По време на престоя си в залива (калдерата) „Порт Фостър“ на вулканичния остров Дисепшън научноизследователският кораб „Св. св. Кирил и Методий“ с бордови номер 421 (НИК 421) извърши дейности съгласно плана за изпълнение на 33-тата българска антарктическа експедиция.
 
Корабът застана на котва непосредствено пред испанската антарктическа база (ИАБ) „Габриел де Кастиля“, след което екипажът, съвместно с личния състав на базата, проведе карго операция по разтоварване настроителни материали, елементи, инструменти и оборудване.
 
Същевременно екипажите на работните лодки на НИК 421 и палубната команда осигуриха пробонабиране по научните проекти, провеждани от борда на кораба. По този начин доц. д-р Светослав Георгиев Димов от катедра „Генетика“ на Биологическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и д-р Весна Мачич (Vesna Macic) от Института по морска биология в Котор, Черна гора, попълниха необходимия им набор от проби от о. Дисепшън, съгласно проектите и разшириха ареала на своите научни изследвания и наблюдения.
 
Орнитолозите гл. ас. д-р Боян Мичев и проф. д-р Илия Ватев проучиха установени и потенциални местообитания за гнездене на птици. При провеждането на дейностите Димитър Пантелеев извърши наблюдения върху социалната динамика, междуекипната работа и взаимодействието между екипажа на ник 421, научните работници и персонала на ИАБ по проекта си „Замръзнало наследство – разказ за българските изследователи в Антарктида“.
 
След успешното завършване на съвместната карго операция, екипажът на НИК 421 беше поканен от командира на ИАБ „Габриел де Кастиля“ – подполковник Хавиер Морено (Javier Moreno), на официално посещение, в знак на дългогодишното добро сътрудничество и приятелство между антарктическите програми на Испания и България. Също така с цел развитие на взаимоотношенията с аржентинската антарктическа програма, представители на екипажа на НИК 421 извършиха посещения на снабдителния кораб „Пуерто Аржентино“ от Военноморските сили на Аржентина (Armada Argenitna) и сезонната аржентинска полярна база на острова – база „Дисепшън“ (Base Decepcion).