Варненската пожарна ще търси средства за нов спасителен дюшек

Животът

05-02-2025, 13:34

Снимка:

БТА

Автор:

Varnautre.bg

Всичко от Автора

Цената на тези съоръжения е между 15 000 и 25 000 лева.

От нов спасителен дюшек се нуждае Пожарната във Варна, тъй като старият вече е с изтекъл срок на годност. Това съобщи за Радио Варна главен инспектор Стоян Стоянов, заместник-директор на Регионалната дирекция "Противопожарна безопасност и защита на населението". В момента екипите разполагат с една вишка и една 30-метрова стълба, които служат за евакуация от високите етажи. 

Спасителният дюшек, който е нужен за работата на огнеборците, се пълни със сгъстен въздух, той е сравнително лек и е подходящ не само при пожари по високи етажи, но и при справяне в случаи с хора, които искат да посегнат на живота си, каза Стоянов. 

Между 15 000 и 25 000 лева струват тези съоръжения, допълни той. 

Гл. инсп. Стоян Стоянов се включи в практическо занятие по пожарогасене със спасяване на хора, което се проведе в блок 15 на Студентските общежития във Варна днес.

По време на учението пожарникари „спасяваха“ хора с автомеханична стълба. Блокът, в който „избухна“ пожар, бе в един от кварталите на града. Пред медиите главен инспектор Стоян Стоянов посочи, че в учението участват три екипа, както и полицаи.

Той уточни, че когато избухне огън във висока сграда, правилото е да се претърсват етажите в посока нагоре, където се разпространява димът. По думите на Стоянов варненските пожарникари разполагат с една 30-метрова автомеханична стълба и с една вишка, която се ползва и като спомагателна. В дирекцията има и спасителен дюшек, който се пълни бързо с въздух и се разполага, за да скочат застрашените хора върху него. По думите на Стоянов обаче спасителното средство и с изтекъл срок на годност и реално не може да се ползва. Главният инспектор допълни, че от началото на тази година екипите, които излизат по сигнал, вече са от по трима души. Все още обаче има трудности с кадрите в службите в региона, извън областния град. 

Стоянов каза още, че преди дни е проведена съвместна среща с участието на служители на дирекциите на полицията и пожарната, чиято цел е била да се обсъдят начините за подобряване на взаимодействието и надграждане на стандартните процедури за координация между институциите при по-тежки произшествия.

Главният инспектор коментира още, че огнеборците разчитат и на доброволческите отряди, най-вече на организираните формирования, регистрирани в Главната дирекция, чиито членове са преминали обучение. За Варна той посочи, че в отряда има около 45 души. Освен това има и едно формирование, което не е общинско, а е на обществен принцип. Неговите членове сами си осигуряват средствата, но преминават през обучение в противопожарната дирекция, обясни Стоянов. И уточни, че през миналата година курс са преминали 10 души, а сега се готвят още трима.