Професионалното образование става все по-привлекателно за учениците във Варненско

Животът

10-02-2025, 15:15

Снимка:

Областна администрация - Варна

Автор:

Varnautre.bg

Всичко от Автора

Завършващите 7-ми клас ученици са 4135, а 47 са учебните заведения в областта, които осъществяват държавния план прием.

Тенденцията професионалното образование да става все по-привлекателно за учениците от Варненска област бе един от основните изводи след представянето на Проекта за държавен план – прием /ДПП/ за учебната 2025/2026г. пред Постоянната комисия по заетост в Областна администрация – Варна. Проектът е съобразен със заявките и становищата на работодатели и работодателски организации, които отразяват потребностите на пазара на труда и бе представен от доктор Ирена Радева, началник на РУО във Варна. Тя посочи, че новите учебни програми ще дадат знания на учениците, приложими в реалния живот и умения за някои от професиите на бъдещето, които ще се наложат през идните години. 

Наличието на професионални паралелки в училищата от областта гарантира, че и през учебната 2025/2026г професионалното образование ще става все по привлекателно. 162 са паралелките в областта за прием след завършено основно образование. 104 от тях, които са дневна форма на обучение дават различни степени на професионална квалификация. 92 са STEM паралелките в общините от областта. 

Завършващите 7-ми клас ученици са 4135. 47 са учебните заведения в областта, които осъществяват държавния план прием, а 2 са специализираните училища – НУИ „Д. Христов“ – Варна и Спортното училище „Г. Бенковски“.

По предложения от директорите на обединени и средни училища, на профилирани и професионални гимназии от област Варна за държавен план-прием през учебната 2025/2026г, за първи път ще се въведат нови специалности по няколко професии. Най-атрактивните сред тях са:
    „Авиационен техник“ по специалност „Ремонт на летателни апарати“ в Професионална гимназия по компютърно моделиране и компютърни системи „Акад. Бл. Сендов“ във Варна. За целта ще бъде открита 1 паралелка.
    специалност „Полиграфия“ ще има в  СУ „Васил Левски“ Долни чифлик, 
    специалност „Фотография“ ще се открие в Професионалната гимназия по текстил и моден дизайн във Варна, 
    специалност „Библиотекознание“ в СУ „Неофит Рилски“ Варна,
    специалност „Технология на неорганичните вещества“ по професия „Химик технолог“, която ще се открие в Професионална гимназия  по химични и хранително-вкусови технологии "Дм. Ив. Менделеев“ Варна,
    специалност „Организация на хотелиерството“ по професия „Хотелиер“ ще има в Професионална гимназия по селско стопанство и туризъм – Бяла. 
    Средно училище „Васил Левски“ в Долни чифлик ще разкрие специалност „Социална работа с деца и семейства в риск“ по професия „Сътрудник социални дейности“, 
    Средно училище „Н. Й. Вапцаров“ в Суворово ще открие нова специалност „Производство и обслужване в заведенията за хранене и развлечения“ по професия „Ресторантьор“.

Дуалната форма на обучение, която става все по-популярна заради възможността учениците да „влязат“ в реалния свят на производството също утвърждава възможността за усвояване на конкретни професии, от които пазарът на труда има потребност. Ето някои от тях, които ще се утвърдят в училища в област Варна:
    Във Варненска търговска гимназия „Георги С. Раковски” ще се открие 1 паралелка по специалност „Търговия“ по професия „Икономист“. 
    В ПГГСД „Николай Хайтов“ 1 паралелка по професия „Техник-технолог в дървообработването” и специалност „Мебелно производство”.
    В Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Васил Левски" във Варна ще има 1 паралелка по специалност „Пътно-строителна техника”, а професията е „Техник по транспортна техника“.
    Половин паралелка по специалност „Технология на неорганичните вещества” ще има в Професионална гимназия по химични и хранително-вкусови технологии „Дм. Ив. Менделеев" във Варна по професия „Химик - технолог”.
    Също половин паралелка по  специалност „Рекламна графика”  и професия „Дизайнер“ откриват в Професионална гимназия по икономика „Д-р И. Богоров", Варна.

РУО във Варна гарантира качеството на образователно-възпитателния процес за предстоящата учебна година, защото са осигурени средства за повишаване квалификацията на преподавателите, назначени са правоспособни учители, осигурена е и материално-техническа база - оборудвани кабинети, учебни работилници и лаборатории, дидактически материали и пособия.