На официална церемония: Летището в София прие името на Васил Левски

Животът

19-02-2025, 12:45

Снимка:

БГНЕС

Автор:

Varnautre.bg

Всичко от Автора

Днес се навършват 152 години от гибелта на Апостола на свободата.

На тържествена церемония в деня, в който се навършват 152 години от гибелта на Апостола на свободата, летище София беше именувано на Васил Левски. Събралите се официални лица и граждани почетоха паметта на Дякона с минута мълчание. 

"Наименуването не е само в почит към миналото, то е и поглед в бъдещето. Васил Левски не е просто име от историята, той е олицетворение на духа, смелостта и неуморното преследване на свободата на България. Летището не е просто инфраструктура. То е първо впечатление от дадена страна, мост между нации. Кръщавайки летището на името на Левски отправяме послание към света за чест, почтеност и неуморно преследване по-светло бъдеще", каза главният изпълнителен директор на фирмата оператор на летището „СОФ Кънект“ Хесус Кабайеро, съобщава Нова Телевизия.

"Винаги е било странно защо една от основните врати към България е оставала безименна. Никога не е стоял въпросът дали летището да носи име, а чие да бъде. Едно се открои - това на Левски. Не само защото той е най-видният български патриот, а и защото е имал смели мечти. Една от тях - България да бъде член на европейското семейство", каза вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов. 

Той заяви още, че за шест месеца трябва изцяло да бъде завършен процесът в технически план - новото име трябва да бъде подадено към ICAO (Международна организация за гражданска авиация) и IATA (Международна асоциация за въздушен транспорт). Така следва да се актуализиран регистърът, като това отнема между три и шест месеца. Освен това РВД трябва да актуализира и своите електронни регистри, които се появяват върху екраните на самолетите. "Имам уверение, че това ще стане в рамките на месец. Абревиатурата SOF няма да се промени, както и тази, която е в ICAO", посочи Караджов.

И допълни: "Името Васил Левски на фасадата на летището е задължаващо. То е не само поклон към традициите и достойните българи, а е част от бъдещето ни като част от европейското семейство".