Българските полярници взеха скални проби от труднодостъпния остров Смит в Антарктида

Животът

05-03-2025, 09:20

Снимка:

Гошография / goshography

Автор:

Varnautre.bg

Всичко от Автора

В момента на борда на НИК 421 „Св. св. Кирил и Методий“ е само екипажът, който се очаква да пристигне във Варна на 11 април.

Българските учени на борда на Научноизследователския кораб „Св.св. Кирил и Методий“, начело с проф. Христо Пимпирев, успяха да вземат геоложки проби от скалите на труднодостъпния остров Смит в Антарктика. Това съобщи за Радио Варна капитан втори ранг Николай Данаилов, който е първият капитан на кораба по време на последните две експедиции. Той посочи, че скалните късове ще бъдат изследвани в София. Те са предизвикали сериозен интерес за геолозите и със зеления си цвят.

Тук положихме основите на първите български геоложки изследвания на острова, тъй като той има уникална геоложка история. Скалите му нямат аналог никъде другаде в целите Южни Шетланди, те са образувани на много голяма дълбочина 50-60 километра под земната кора, така че сериозни публикации досега за геологията на този регион няма, казва проф. Пимпирев.

Данаилов припомни, че остров Смит е най-недостъпният от всички острови в Южния Шетландски архипелаг в Антарктика и благодарение на капитана на кораба капитан II ранг Радко Муевски и колективното решение, успяват да подходят към него при най-благоприятните метеорологични условия.

Научноизследователският кораб „Св.св. Кирил и Методий“, с който се осъществява 33-тата антарктическа експедиция, е вече не само логистична инфраструктура за доставка на оборудването на новата ни лаборатория на ледения континент, но и научна инфраструктура с международно значение. На борда с нас бяха и учени от Черна гора, Гърция и Обединените арабски емирства, подчерта капитан Николай Данаилов. В момента на борда на кораба е само екипажът, очаква се той да пристигне във Варна на 11 април.