Избрани Новини
Варна засилва готовността си за проектите по Програма „Развитие на регионите“
В края на март бяха подадени за финансиране две интегрирани проектни идеи - „Варна - иновативен, образован, здравословен и съхранен град“ и „Подобряване на транспортната свързаност и градската мобилност във Варна“.
Община Варна засилва готовността си за изпълнение на подадените през месеците февруари и март тази година интегрирани проектни предложения за финансиране по Програма „Развитие на регионите“ (ПРР) 2021-2027 г. По време на работна среща на експерти от ресорните дирекции в Община Варна и представители на партньорите беше обсъдена организацията по подготовката на техническите спецификации за обявяване на процедури по ЗОП за избор на изпълнители на дейностите за обектите, включени в проектните предложения. Необходима е висока степен на готовност по отношение на административната работа – тръжната документация, взаимодействието с управляващия орган и други заинтересовани институции, така че още преди подписването на договори за финансиране, да се пристъпи към обявяване на обществените поръчки за избор на изпълнители на СМР или доставчици, беше отбелязано по време на срещата. Целта е да бъде осигурен максималният срок (до 36 месеца) за извършване на строително-монтажните работи.
Подадените от Община Варна от началото на годината проектни предложения за финансиране от Програма „Развитие на регионите“ са „Варна - град отворен към морето, културен, туристически, образователен и здравен център, с грижа за хората и двигател на устойчивото развитие на Североизточен регион“, „Варна - иновативен, образован, здравословен и съхранен град“ и „Подобряване на транспортната свързаност и градската мобилност във Варна“. Срокът за оценка е 3 месеца от датата на подаването, като извън този срок са сроковете за отстраняване на евентуални забележки по тях. Индикативния срок, в който се очаква да има решения на Управляващия орган за финансиране, е четири месеца.
Подаденото през февруари проектно предложение от Концепцията за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ) - „Варна - град отворен към морето, културен, туристически, образователен и здравен център, с грижа за хората и двигател на устойчивото развитие на Североизточен регион“, включва 7 проектни идеи, на обща стойност 41,3 млн. лв., от които безвъзмездната финансова помощ е в размер на 26,2 млн. лв. Съфинансирането ще бъде осигурено от Община Варна след решение на Общинския съвет.
Пет от тях - четири на Община Варна и една на Медицинския университет в партньорство с УМБАЛ „Св. Марина“, ще бъдат финансирани по Приоритет 1 на програмата. Две от проектните идеи са на Община Шабла и ще се финансират от Приоритет 2 на същата Програма. Сред тях са проекти за подобряване на културната инфраструктура и туризъм - реконструкция и ремонт на Летния театър, както и ремонт и поддръжка на сектор от късноантичната стена на Одесос, открита при ремонтните дейности на ул. „Цар Симеон“. Тези проектни идеи изискват съгласуване с Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН). В направление „засилване на връзката с морето“ са проектите за ремонт и естетизация на зоната между улиците „Дунав“, „Дебър“, „Охрид“, „Преслав“ и „Девня“.
Основният ремонт и прилагане на мерки за енергийна ефективност за Детска градина №18 „Чайка“ са в приоритет образователна инфраструктура. В направление оборудване за предоставяне на здравни услуги е проектът на Медицинския университет в партньорство с УМБАЛ „Св. Марина“ за обновяване на медицинската апаратура чрез закупуване и въвеждане в експлоатация на циклотрон с радиосинтезен модул. Реконструкция на дере-приток на Шокърски канал на територията на Технически Университет – Варна е също сред проектните идеи от КИТИ, която ще се реализира с финансиране от Програма „Околна среда“.
В края на месец март Община Варна, в качеството си на водещ партньор, подаде две проектни предложения за финансиране по Приоритет 1 на Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. Първото предложение – „Варна – иновативен, образован, здравословен и съхранен град“, включва 6 проектни дейности на обща стойност 36,92 млн. лв. Безвъзмездната финансова помощ за тях е в размер на 28,09 млн. лв., а съфинансирането в размер на 8,83 млн. лв. ще бъде осигурено от Община Варна след решение на Общинския съвет.
Една от проектните дейности е за закупуване на апаратура за нуждите на Специализираната болница за лечение на онкологични заболявания „Д-р Марко Марков“ ЕООД. Предвижда се закупуване и въвеждане в експлоатация на нов компютърен томограф, мамограф, микро-ултразвукова система за диагностика, ендоскопска апаратура за горна и долна ендоскопия, както и комбинирана система за диагностика с видеокапсулна ендоскопия. Лечебното заведение е партньор по проекта, чиято реализация ще позволи значително подобряване на възможностите за диагностика и стадиране на онкологично болни пациенти.
Останалите пет проектни дейности ще се изпълняват от Община Варна. Те предвиждат: основен ремонт на СУ „Неофит Бозвели“, основен ремонт на детска ясла №8 „Щурче“, която се намира в една сграда с Дневния център за деца и младежи с увреждания „Св. Йоан Златоуст“. Там ще бъдат изпълнени мерки за енергийна ефективност и достъпност, както и изграждане на пристройка с асансьор. Ремонт ще се извърши и на близкото междублоково пространство между бул. „Христо Смирненски“, ул. „Васил Ставрев“, ул. „Д-р Басанович“, бул. „Васил Левски“ и ул. „Ген. Георги Попов“. Предвижда се още и благоустрояване на парк „Елин Пелин“.
Второто проектно предложение – „Подобряване на транспортната свързаност и градска мобилност във Варна“, е на обща стойност 32,36 млн. лв., от които безвъзмездната финансова помощ е в размер на 29,24 млн. лв., а съфинансирането, одобрено от Общински съвет – Варна, е 3,12 млн. лв.
Партньор по проекта е „Градски транспорт“ ЕАД – Варна, който ще изпълнява една от трите дейности, включени в него, а именно: „Доставка/подновяване на подвижен състав за масовия обществен градски транспорт“. В рамките на тази дейност е предвидено закупуване и доставка на 8 електробуса, монтаж на две бързозарядни станции и 8 бавнозарядни станции за автобусите, закупуване на аварийна машина за автобусния състав и специален автомобил – автовишка, както и изграждане на електрозахранване за зарядните станции.
Останалите две дейности по второто проектно предложение – „Възстановяване на панорамен път ІV-90023 Варна – „Златни пясъци“ в участъка на свлачище „Трифон Зарезан“ и „Разработване на план за устойчива градска мобилност“ – ще се изпълняват от Община Варна. С реализацията на проекта ще се реши проблем, който съществува повече от 20 години и е свързан със затварянето на панорамния път Варна – „Златни пясъци“. Ще бъде подобрен достъпът до курортните комплекси и вилните зони в североизточната част на Община Варна. Това ще допринесе за облекчаване на трафика по път I-9, ще осигури алтернативен маршрут до к.к. „Златни пясъци“, ще подобри условията за туризъм, както и достъпа до домовете на жителите в района.
В рамките на проекта ще бъде изготвен и План за устойчива градска мобилност, като първа и задължителна стъпка в усилията за постигане на устойчива градска транспортна система.