Интересът към службата във Военноморските сили се повишава

Новините

06-05-2025, 13:31

Снимка:

ВМС

Автор:

Varnautre.bg

Всичко от Автора

Флотът има нужда от мотивирани, образовани млади хора, които да се влязат в редиците на военните моряци.

Интересът към службата във Военноморските сили (ВМС) се повишава, каза днес кап. първи ранг Божидар Иванов, началник на щаба на военния флот. По думите му това е валидно както за желаещите да се влеят в матроския състав на ВМС, така и за тези, които кандидатстват във военните училища и ще се реализират като офицери, предаде БТА.

Флотът има нужда от мотивирани, образовани млади хора, които да се влязат в редиците на военните моряци, да бъдат обучени и да могат да работят на новите многоцелеви кораби, посочи Иванов. Той припомни, че първият плавателен съд ще влезе в строя в края на тази година. Вторият се очаква да бъде готов до края на 2026 г. Иванов допълни, че изграждането на способностите на един кораб е дълъг процес в осем направления, едно от които е подготовката на екипажите. И уточни, че моряците, които ще служат на новите многоцелеви плавателни съдове, вече се обучават.

Кап. първи ранг Иванов днес ръководи честването по случай 6 май – Ден на храбростта и празник на Българската армия. Ритуалът по тържественото издигане на националното знаме, военноморския флаг и флаговете за разцветяване се проведе в района на Военноморската база във Варна. На военните моряци и всички военнослужещи Иванов пожела здраве и щастие за тях и техните семейства.

За традицията за разцветяване на корабите разказа флотилен адмирал Ваньо Мусински, зам.-командир на ВМС. Той припомни, че още преди 6 хиляди години на плавателните съдове е поставяно нещо, което да обозначава държавата или собственика им. През Средновековието започва традицията да се подават сигнали с флагове, допълни Мусински. По думите му през 1866 година Търговската палата във Великобритания изработва сигнален свод от 18 флага, комбинациите от които са над 70 хиляди, и позволяват да се водят разговори между корабите.

Използването на флаговете не се случва само в празнични дни, а и в морето, допълни Мусински. По думите му днес знамената според международния свод са 39. От тях 26 обозначават буквите от латинската азбука, 10 - цифри. Последните три са заместителни.

Военните флагове, които се ползват и от корабите на НАТО, са 17, допълни Мусински. Като пример той посочи, че знамето със значение алфа, показва, че във водата е пуснат водолаз и преминаващите кораби трябва да се съобразяват с това. Флаговете остават най-простия и удобен начин за комуникация, не е нужно да се излъчва информацията по радиото, а могат да се водят разговори между корабите, когато са на близка дистанция, посочи още Мусински.