Археологът Николай Овчаров представя новата си книга във Варна

Варна Лайф

09-05-2025, 12:58

Снимка:

Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ - Варна

Автор:

Varnautre.bg

Всичко от Автора

„Аристокрацията на Второто българско царство“ ще очаква своите читатели на 12 май от 18:00 ч. в арт салон „Радио Варна“

Още с излизането си втората книга от поредицата на популярния археолог проф. Николай Овчаров за живота в България през Средновековието – „Аристокрацията на Второто българско царство“ – се превърна в бестселър сред любителите на историята и се нареди на челните места в класациите на книжарниците. 

След успешната премиера на книгата в София луксозното издание с твърди корици и над 40 страници цветни снимки предстои да бъде представено и пред публиката във Варна и Велико Търново. 

Във Варна „Аристокрацията на Второто българско царство“ ще очаква своите читатели на 12 май от 18:00 ч. в арт салон „Радио Варна“ (бул. „Приморски“ 22), а заедно с автора книгата ще представи Станислав Пенев. 

Повече за събитието във Варна може да откриете тук

Проф. Овчаров ще гостува и във Велико Търново на 13 май от 17:30 ч. в Народна библиотека „П. Р. Славейков“ (ул. „Иванка Ботева“ 2), а негов събеседник в разговора за изданието ще бъде историкът проф. Пламен Павлов. 

И двете представяния са с вход свободен! 

В „Аристокрацията на Второто българско царство“ проф. Овчаров търси отговорите на множество въпроси, свързани с устройството на обществено-политическите и икономическите отношения в българското общество в периода XII – XIV век. А най-ключовият от всички е именно „Имало ли е феодализъм от западен тип в България?“.

Проф. Овчаров подчертава, че знанията ни за аристократите в периода са изключително ограничени поради факта, че голяма част от документите са унищожени по време на османското нашествие.

Но въпреки това в запазените хроники и документи от български, сръбски, византийски, западноевропейски, влашки и молдовски източници е скрита ключова и често пренебрегвана информация за българските аристократи преди и по време на османското владичество.