Несебърски рибари излязоха на протест срещу забрана, която убива поминъка им

Новините

23-07-2025, 11:40

Снимка:

БГНЕС

Автор:

Varnautre.bg

Всичко от Автора

Проблемът не касае единствено Несебър, а засяга всички малки рибарски селища по Черноморието.

Рибарите от Несебър се събраха тази сутрин на протест срещу дългогодишна бюрократична несправедливост, която по думите им застрашава не само поминъка им, но и традиция, съхранявана в продължение на хилядолетия. От Рибарско сдружение Несебър алармираха, че заповед на Министерството на земеделието от 2012 г. фактически унищожава малкия крайбрежен риболов в Черноморието.

Става въпрос за регулация, която забранява стопански риболов в зона до 1 морска миля от бреговата ивица. Именно в тази зона обаче се извършва целият традиционен риболов с малки лодки – типичен за общности като Несебър, Поморие, Свети Влас и Равда.

„На една морска миля от брега вече е дълбоко, дъното е кално, мрежите ни са неефективни, рибата е над тях. Там няма живот – няма какво да ловим!“, казва Васил Пачев, рибар с десетилетия стаж.

Според рибарите, извън забранената зона няма условия за ефективен и безопасен риболов с малки лодки. А опитите да се работи в тези води крият сериозни рискове:

„При близо 2 км навътре в морето, една малка лодка няма шанс. Това е опасно, а времето в морето се сменя за минути. Имаме загинали колеги – двама мои комшии се удавиха преди години зад фара., разказва друг местен рибар.

През 2023 г. сдружението е внесло официална подписка до Министерството с настояване за промяна. Тогавашният служебен министър Явор Гечев дори поел ангажимент да ревизира заповедта. Две години по-късно – никакъв резултат.

„Не искаме привилегии. Искаме просто да ни позволят да работим. Ако пак не ни чуят, ще преминем към по-твърди действия“, категорични са рибарите.

Според тях, самата забрана е създадена със смисъл – да предпазва корабоплаването около големи пристанища като Варна и Бургас, където има реален трафик и проблеми със заплитане на мрежи. Но тя се прилага безразборно – и към малки рибарски селища, които нямат нищо общо с подобен трафик.

„Няма как пристанището на Несебър да се сравнява с Бургас или Варна. Няма такъв фарватер, няма големи кораби. Това е приравняване без логика.“, подчертават от сдружението.

Рибарите предлагат гъвкав подход – да се позволи риболов до 200-300 метра от брега, където няма опасност за корабоплаването. Това може да бъде регламентирано чрез допълнение в наредбата или подзаконов акт, с участието на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) и Морска администрация.

„ИАРА прояви разбиране. Директорът Николай Георгиев и секретарят Георги Мановов откликнаха бързо. Ако има воля, решение може да се намери – проблемът е законът да не ни приравнява с големите пристанища“, казват представителите на сдружението.

Проблемът не касае единствено Несебър – засяга всички малки рибарски селища по Черноморието. Рибарите подготвят обща среща с участието на сдруженията от региона, за да се формулира общо искане към държавата.

„Ако не ни чуят и този път, ще извадим мрежите и ще ги изгорим – и това вече не е протест, а отчаяние“, заявяват част от рибарите.

Рибарите в Несебър остават в протестна готовност.