Избрани Новини
Днес организират безплатни музейни турове в Парк-музей „Владислав Варненчик“
04-08-2025, 10:59
Снимка:Парк-музей „Владислав Варненчик“
Автор:Varnautre.bg
Те са по повод отбелязването на 90-годишнината от откриването на мавзолея на крал Владислав.
Днес се навършват 90 години от откриването на Парк-музей „Владислав Варненчик“.
На 4 август през 1935 г. цар Борис III прерязва лентата на новопостроения мавзолей на полско-унгарския крал Владислав III в морската столица.
Мавзолеят е посветен на битката край Варна на 10.ХI.1444 г., изграден в центъра на някогашното бойно поле.
По случай 90-ата годишнина днес ще бъдат проведени два безплатни музейни тематични тура от 11:00 и 15:00 часа, за които не е необходимо предварително записване. Посетителите, решили да се възползват от тях, ще научат за най-важните етапи от създаването на парковия комплекс и ще са запознаят със знаковите личности, свързали имената си с изграждането му.
През целия ден в мавзолея ще бъдат прожектирани и кадри от тържественото му откриване, на което присъстват много официални лица, включително и царското семейство, дипломатически представители, членове от инициативния комитет за създаване на Парк-музея и хора, пропътували километри от цялата страна и чужбина, за да присъстват на паметното откриване. Гостите на Музея ще имат възможност да усетят духа на епохата и вълнението на едно поколение, реализирало стремежа си да почете и съхрани паметта на воините, дали живота си за свободата на балканските народи.