Търсят формула за концесиониране на пристанище Варна

Парите

13-10-2025, 14:29

Снимка:

Министерство на транспорта и съобщенията

Автор:

Varnautre.bg

Всичко от Автора

По думите на вицепремиерът Гроздан Караджов акцентът не трябва да бъде нито върху инвестициите, нито върху ежегодните плащания.

Търси се формула за концесиониране на пристанище Варна, която да доведе до гарантиране на сигурността и липсата на риск за държавата. Това заяви вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов след среща с лидерите на синдикатите в пристанище Варна, след които лидерът на КНСБ Пламен Димитров и на "Подкрепа" във Варна Васил Василев. Едва на второ място са инвестициите и концесионните такси, което обръща предишните стратегии, допълни Караджов. 

По думите му, акцентът не трябва да бъде нито върху инвестициите, нито върху ежегодните плащания. "Тези неща ще си дойдат от само себе си. Варна лежи на един от най-важните коридори - Транскаспийският коридор. Той е най-краткият коридор между източните държави, откъдето идват милиони тонове стокооборот. Затова лично аз виждам този стратегически партньор като някой, който може да гарантира с онова, което прави, че част от тези товари, може да ги пренасочи през Черно море към Варна, съответно и към Бургас, бидейки по-кратко, бързо и евтино", подчерта Караджов. 

Важното за Пристанище Варна е важно и за града, и за страната, защото, заедно с Бургас, това са двете големи врати, през които минава нашият внос и износ по море, каза още той. 

Министерството на транспорта и съобщенията работи с Международната финансова корпорация и Европейската банка за възстановяване и развитие по изготвяне на пълен анализ на възможностите за развитие на терминалите Варна-изток, Варна-запад и Фериботния комплекс-Варна. Необходимите инвестиции надхвърлят 500 милиона евро, включително за ново корабно място №18 и възможности за обслужване на кораби с газене до 13,5 метра, допълни Караджов. 

„Всички искаме най-доброто за пристанището – повече товари и приходи, инвестиции в модерна инфраструктура и техника, както и устойчиво повишаване на доходите на хората, които работят тук“, подчерта Караджов. Той допълни, че България десетилетия е подценявала ролята на Варна, но сега е моментът това да се промени. „Варна трябва да стане не само врата на България, а регионален хъб за транзит на стоки към Северна и Западна Европа“, каза транспортният министър.

Вицепремиерът даде пример с пристанище Бургас, където след концесията средните заплати са се увеличили с над 230% за десет години. "Когато се инвестира, хората трябва да усещат резултата и в заплащането си", каза министърът.

„Нашата цел е ясна – да запазим държавния интерес, да модернизираме инфраструктурата и да осигурим на Варна бъдеще като съвременно, ефективно и социално отговорно пристанище. Концесията на пристанище Варна не е отстъпване на държавна собственост, а повече инвестиции в него. Това може да стане само чрез постоянен диалог и партньорство между държавата, синдикатите и работещите“, допълни той.

Министър Караджов благодари на синдикалните организации за конструктивния разговор и заяви, че пристанище Варна има потенциал да бъде символ на социално отговорно развитие и икономическа сила.