Рекорден брой бегачи на старта на Маратон Варна (СНИМКИ)

Спорт

17-05-2026, 11:54

Снимка:

Община Варна

Автор:

Varnautre.bg

Всичко от Автора

Емблематичната надпревара съвпадна с днешния Ден на българския спорт.

Рекорден брой - над 3700, са участниците в 11-ото издание на Международния лекоатлетически Маратон Варна. Бегачи от 44 държави застанаха на стартовата линия на пл. „Независимост“, а кметът Благомир Коцев даде началото точно в 09:30 ч. Мащабното събитие се провежда с подкрепата на Община Варна. 

С над 30% повече са регистрираните за надпреварата тази година, което говори само едно – че Варна е чудесен домакин на подобни мащабни събития. Варна залага на спорта и инвестира в него, защото вярваме, че той възпитава и създава истински активни граждани. С подкрепата си ние призоваваме повече млади хора да спортуват, ще продължим да инвестираме в това Варна да е един от най-активните спортни градове, каза минути преди стартовия изстрел кметът Коцев. Той отправи специален поздрав към варненци за успеха на Дара на Евровизия, като пожела още много победи на варненските таланти в различни области, които да прославят града и страната ни в целия свят. 

За здравето, успеха и благополучието на всички участници молебен бе отслужен от отец Яньо от Варненската и Великопреславска света митрополия. 

Първи стартираха бегачите в класическото състезание на 42.195 км и полумаратона от 21 км Asics Run. Минути по-късно на старта бяха и участниците на 10.5 км, като по данни на организаторите в трите дисциплини са регистрирани над 2200 души, с 600 повече от миналата година. Като най-млад състезател на 10,5 км бе записан 5-годишният Йоан Йосифов, в полумаратона – 13-годишният Петър Петров. 75-годишният Васил Николов от Варна е регистриран като най-възрастния бегач на 10,5 км, а Стоян Ненов, на 78 години, застана на старта на 21 км.

Значителен бе тази година интересът и към най-кратката надпревара на 2 км. Тя е предпочитана от начинаещи и любители, както и от най-малките състезатели. В нея участват над 1500 бегачи, съобщи координаторът на събитието Десислава Календжиева. За да поощрят най-масовия старт, се включиха и кметът Коцев и директорът на общинската дирекция „Спорт“ Кристиан Димитров. 

11-ото издание на емблематичния Маратон Варна и тази година се превърна в истински спортен празник с най-масовото участие досега и с многобройните съпътстващи събития в зоната на старт-финала. На площад „Независимост" започна и колоритният празник „Спортувай с Декатлон" - най-голямата  проява за масов спорт, която е посветена и на днешния Ден на Българския спорт.

За поредна година в рамките на Маратон Варна се провежда и националният шампионат по маратон от календара на БФ по лека атлетика. Варна отново ще определи националните шампиони и това допълнително вдига класата на състезанието, подчертаха организаторите. Те очакват тази година да бъдат счупени досегашните рекорди в надпреварата.