МБАЛ „Света Анна – Варна“ пред прага на блокиране преди туристическия сезон

Мисия Варна

17-06-2026, 11:28

Снимка:

Varnautre.bg/Архив/Снимката е илюстративна

Автор:

Varnautre.bg

Всичко от Автора

Милиони в обещания, нула евро в сметката на болничното заведение.

Ключовият спешен портал на Източна България – МБАЛ „Света Анна – Варна“, се намира в състояние на безпрецедентен финансов натиск и е изправен пред реален риск от блокиране на дейността. Причината е пълното разминаване между публичните политически обещания за финансово стабилизиране и реалното им изпълнение от страна на местната и държавната власт. Болницата навлиза в активния летен сезон, когато натоварването по правило се удвоява, без по сметките ѝ да е постъпило нито едно евро от гласуваната от Общинския съвет целева субсидия, и с право на заем, който покрива едва една шеста от реалните ѝ нужди.
 
Преди точно 20 дни, на 28 май 2026 г., Общинският съвет във Варна взе решение за отпускане на 400 000 евро под формата на целева субсидия за лечебното заведение. Парите бяха изрично предназначени за спешно разплащане с външни контрагенти и доставчици. Въпреки че в решението е заложено предварително изпълнение, към днешна дата в сметките на МБАЛ „Света Анна – Варна“ няма преведен нито един лев. Причините за това забавяне остават неясни, тъй като няма данни актът на местния парламент да е оспорен или обжалван. Поради тази причина ръководството на болницата депозира официално писмо до кмета на града Благомир Коцев с настояване за незабавно изпълнение на решението. Представители на лечебното заведение напомнят, че само преди няколко месеца кметът демонстрира пред медиите личен ангажираност към състоянието на болницата, придружен от солиден екип от съветници и ПР експерти, но към момента реални действия липсват.
 
Закъснението с преводите крие сериозни финансови и оперативни опасности. Всеки изминал ден трупа допълнителни лихви върху съществуващите задължения, повишава риска от внезапно спиране на доставките на лекарства и консумативи и създава реална заплаха от запор на банковите сметки на болницата. Този черен сценарий вече застигна друго ключово общинско лечебно заведение във Варна – СБАГАЛ „Проф. Димитър Стаматов“. АГ-болницата е със запорирани сметки по същата причина – гласуваните за нея общински средства също стоят непреведени от 28 май насам. Ако същата съдба застигне и МБАЛ „Света Анна“, ще бъде сериозно компрометирана възможността на болницата да гарантира денонощната спешна медицинска помощ за гражданите и гостите на Варна и региона.
 
Паралелно с местната криза, опитите за стабилизиране на държавно ниво също се оказаха по-скоро декларативни, отколкото ефективни. Обявеното наскоро от министъра на здравеопазването и повторено от народни представители разрешение за теглене на банков заем се оказа силно ограничено в реалност. На Общото събрание на акционерите, провело се на 11 юни 2026 г., представителят на Министерството на здравеопазването гласува за рефинансиране, но единствено до размера на остатъчната сума по стария кредит на болницата. В цифри това означава право на заем до едва 1,5 млн. евро, при официално заявена и подробно мотивирана от ръководството нужда от 8 млн. евро в три варианта на оздравителен план. Ситуацията се усложнява допълнително от факта, че в средата на годината държавата все още няма приет бюджет, а промяната във финансирането на спешните болници в страната остава без конкретни срокове, числа и разчети.
 
Въпреки безпрецедентния натиск и несигурността дали обещанията на Общината и държавата ще се случат, екипът на МБАЛ „Света Анна – Варна“ продължава да изпълнява в пълен обем всички свои медицински дейности и да осигурява високоспециализирана помощ. Ръководството на болницата в лицето на изпълнителния директор д-р Красимир Петров отправи официален призив към институциите за отговорно говорене и поведение. Липсата на реална подкрепа зад политическите декларации не само демотивира медицинския персонал на прага на най-тежкия им работен сезон, но и насажда основателна тревожност сред обществото, което от десетилетия разчита на денонощната грижа на този регионален спешен център.