Спряха половин тон опасни миди във Варна

Крими

26-07-2026, 11:51

Снимка:

ИАРА

Автор:

Varnautre.bg

Всичко от Автора

Инспектори заловиха бракониери в забранени канали, докато министърът обеща по-солени глоби и сигурност за туристите.

Служители на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) заловиха две бракониерски лодки с над 500 килограма черна мида в района на Варна по време на среднощна акция в събота. Новината съобщи министърът на земеделието и храните Пламен Абровски при посещението си в крайморския град, придружен от областния управител Марио Смърков и ръководството на агенцията. Незаконният улов е изваден от двата канала в района на Варненския залив, където добивът е абсолютно забранен поради сериозни хигиенни рискове и замърсяване. По време на проверката инспекторите са открили и няколко забранени за ползване драгиращи съоръжения.
 
Министър Абровски подчерта, че тези акции са регулярни, за да се гарантира, че туристите по Черноморието консумират единствено качествени и безопасни български миди. Той припомни, че до търговската мрежа трябва да стигат само мекотели от чистото открито море. Абровски разкритикува сегашните глоби, които варират между 250 лева и 2000 евро, като ги определи за твърде ниски. Вече се подготвят законови промени за по-строги санкции и за обособяване на специални зони в акваторията, които да гарантират най-високо качество на аквакултурите.
Извън темата с бракониерството, министърът коментира и текущата жътвена кампания, определяйки тазгодишната реколта като много добра. Той допълни, че заради конфликта в Украйна и последните бомбардировки там цената на зърното в световен мащаб се вдига, което се отразява благоприятно на доходите на българските производители.