Антон Коджабашев за втори път фалира българските щанги

Спорт

05-10-2024, 12:12

Снимка:

Novsport.com

Автор:

Varnautre.bg

Всичко от Автора

Насар оглави опозицията, която да спасява спорта.

Президентът на Българската федерация по вдигане на тежести Антон Коджабашев е обявил фалит на централата. Документът, че БФВТ е в несъстоятелност вече е внесен в съда.

Така скандалният президент на този спорт е на път да го убие за вгори път!

Първият беше през 2008 година, когато дни преди Олимпийските игри в Пекин целият ни национален отбор беше хванат с допинг и последва нерегламентирана държавна подкрепа за плащане на наложената глоба и впоследствие отнемане на лиценза на федерацията.

Преди броени месеци Коджабашев завзе отново властта във вдигането на тежести с обещанието, че ще изплати натрупаните задължения от предишните президенти Неделчо Колев и Ариф Маджид и ще вдигне спорта. Нищо такова обаче не се случи.

Нека не забравяме, че Коджабашев е близък съратник на бившия вътрешен министър Румен Петков и част от неговата партия АБВ. Също така той беше и съветник на проваления спортен министър Радостин Василев – Руди Гела и получаваше държавна заплата по негово време. Василев и Коджабашев водиха люта битка срещу най-успешния спортен министър Красен Кралев дори говореха за „кралевизъм“ по отношение на неговото управление. А всъщност именно Кралев спаси българските щанги през 2015 г.

По време на управлението на Неделчо Колев и дясната му ръка Борислав Гидиков се разразява един от най-мощните допинг скандали не само в българския спорт и вдигането на тежести, но и в световен мащаб. През 2015 г. целият ни национален отбор дава положителни допинг-проби. Така се повтори историята от 2008 г. Развръзката този път обаче бе неочаквана и безпрецедентна. За пръв път държава и даден спорт успяват да преборят строгите допинг-правила и да намалят санкциите, които по принцип са строго фиксирани и не се влияят от никакви оправдания. С активното съдействие на тогавашния министър на спорта Красен Кралев се доказва, че става дума не за умишлени действия, а за замърсена хранителна добавка.

С делото се заемат известните адвокати Елена Тодоровска и Борис Колев. Те успяват да постигнат невиждан успех като вместо регламентираните в правилника 4 години лишаване от състезателни права за първо провинение и доживотно наказание за второ, нашите тежкоатлети получават съответно 9 и 18 месеца. За това решение помагат и добрите отношения на Кралев и тогавашния президент на Международната централа Тамаш Аян, които са членове на борда на Световната антидопингова агенция (WADA).

На федерацията обаче е наложена максималната глоба в размер на 500 000 долара. Тодоровска и Колев я обжалват пред Арбитражния съд в Лозана и тя пада. Международната федерация упорства и отново налага същата глоба. Следва ново обжалване и тя пак е отменена. Идва нова глоба от 250 000 долара. Тогава по неясни причини Неделчо Колев поверява делото на известния със загубите си в съдебната зала и в последствие провален спортен министър Радостин Василев – Руди Гела. Резултатът е крайно решение – потвърждаване на 250 000 долара глоба. Докато не бъде платена, българските състезатели нямат право да участват в международни състезания.

Решението как да действа държавата в този момент е тежко, като се чуват дори призиви за тотално зачеркване на този спорт. В името на състезателите и огромния им положен труд Красен Кралев обаче решава да помогне отново. С рекламен договор от Българския спортен тотализатор и частен дарител глобата е погасена и българските щанги се връщат на международния подиум. Пропускат обаче Олимпийските игри в Рио де Жанейро.

Сега, благодарение на чутовните усилия на служебния спортен министър Георги Глушков и екипа му българските щангисти все пак участваха на Олимпийските игри в Париж откъдето се прибраха с титла на Карлос Насар и бронз на Божидар Андреев.

Спортното министерство намери начин да осигури и участието на нашите състезатели на Световното първенство в Бахрейн в началото на декември.

Въпреки неистовите усилия на държавата обаче, Антон Коджабашев и компания са на път да затрият един от най-успешните ни спортове. За втори път!

Звездата на българския спорт Карлос Насар дори заплаши с отказване, ако настоящото ръководство продължи да дърпа конците в щангите.  

Междувременно се надигна и опозиция, която свика Общо събрание с намерение да бутне Коджабашев. И точно в този момент той обяви фалит на федерацията. Насар също се зае със спасяването на федерацията.

"Ще направя всичко възможно да запазя федерацията по вдигане на тежести", категоричен бе олимпийският шампион Карлос Насар, след като по-рано стана ясно, че от централата (БФВТ) са подали документи в съда за обявяване на несъстоятелност.

Насар сподели, че с кандидата за нов президент на федерацията Марин Милашки, опитват всичко възможно, за да оттеглят молбата на БФВТ. Той поясни, че с него имат възможност да платят част от въпросните дългове.

„Ние опитваме всичко възможно, за да се оттегли тази молба. Имам предвид, с кандидатурата на Марин Милашки за президент на БФВТ имаме възможност да платим част от дълговете“, каза Карлос в интервю за агенция БГНЕС.

Общото събрание за избор на нов президент на Федерацията ще се проведе на 8 ноември.

„Без лиценз, нещата са извън моя контрол. Не мога да бъда сигурен за предстоящите състезания, включително и Световното първенство в Бахрейн в началото на декември. С Марин Милашки ще направим всичко възможно, за да запазим Федерацията, за да има спорт. Има доста високи шансове той да бъде избран за президент. Ние правим предварителни договори със спонсори и биха подкрепили него и мен – ние сме честни хора. Силно се съмнявам Антон Коджабашев да остане на президентския пост - не е първата му недостойна постъпка. Шест месеца нищо не направи за Федерацията. Борбата е много сериозна. В България щангите са най-титулуваният спорт. Готов съм да се боря“, допълни Насар.

Министерството на младежта и спорта е поставено в изключително деликатна ситуация. Логичният ход е лицензът на федерацията да бъде отнет. Но от друга страна това ще означава държавата да загърби огромни дългове, които има централата. И то за втори път при управлението на Антон Коджабашев. Съдбата на българските щангисти също би станала неясна.

Развръзката в един от най-успешните ни спортове тепърва предстои, но с хора като Антон Коджбашев начело обаче със сигурност не е розова.

Ясно е, че в настоящата ситуация се отива към фалит и отнемане на лиценз. Това означава, че трябва да се направи нова федерация, но тя няма да има право на държавно финансиране за година, а и тепърва трябва да кандидатства за международен лиценз. Респективно Карлос Насар и компания няма да могат да участват в международни състезания.

Ясно е, че държавата няма да остави един от най-успешните си спортове. Федерация по един или друг начин ще има.

И дано тогава не особено умните хора в щангите не решат да изберат за ръководител Антон Коджабашев, който да ги занули за трети път. А за да не се стигне до там е задължителна промяна в Закона за спорта, с която на ръководители, участвали в Управителните съвети при фалит на федерации и клубове да им бъде забранено да участват в управлението на българския спорт!