Избрани Новини
Българите най-спокойни за недвижимите имоти след литовците в Европа
Несигурността се увеличава в световен мащаб, включително на Стария континент.
Българите са сред най-сигурните в своите права европейски граждани, що се отнася до притежанието или наемането/отдаването под наем на жилища или земя. Най-ниско ниво на усещане за несигурност в Европа се наблюдава в Литва (6%), следвана от България и Молдова - и двете със 7%.
Това става ясно от последния доклад на Prindex, която ежегодно проследява световните тенденции в сектора, предаде БГНЕС.
Несигурността се увеличава в световен мащаб, включително на Стария континент. Увеличаващите се разходи за наеми и ипотеки са сред основните фактори за нарастващото притеснение сред хората. През последните години се увеличават и месечните разходи за електричество, вода и други.
Глобалната оценка разкрива тревожни тенденции. Приблизително 1,1 млрд. възрастни в света (23% от световното население) се чувстват несигурни по отношение на правата си на собственост. Ръстът през последните четири години е значителен.
В Европа и Централна Азия почти всеки пети възрастен (19%) казва, че се чувства несигурен. Натискът върху личните финанси, който включва нарастващите разходи за наеми и ипотеки, е сред основните фактори, които допринасят за тази нарастваща несигурност на Стария континент.
В Турция и Гърция нивото на несигурност сред гражданите е 35% или повече. Украйна е непосредствено след тях с 33%, с оглед на руската инвазия. Този показател е 8% в Полша, 11% в Италия и 12% в Унгария и Хърватия. Гърция е обект на драматично увеличение - от 16% през 2020 г. до 35% през 2024 г.
Респондентите, които се чувстват несигурни, посочват причините за това - финансовите затруднения и конфликтите. Значителна част от населението не е в състояние да плаща своя наем, ипотека или други разходи. В няколко държави са разселени милиони хора, някои региони са негодни за живот поради активните войни.
В Европа и Централна Азия двете основни причини за несигурност при наемането на жилище са: „Собственикът на жилището или арендодателят на земята може да ви помоли да напуснете“ (10%) и „липсата на пари или други средства, необходими за живот в този имот“ (9%).
Докладът показва, че светът се отдалечава все повече от осигуряването на равни права на притежание на земя и/или жилище. Правото на собственост не е проблем само в страните с ниски доходи - финансовата нестабилност, заплахите от изселване и конфликтите правят правата на собственост по-малко сигурни за милиони хора, включително в най-развитите региони по света.
Експертите препоръчва целенасочени, специфични за всяка държава стратегии за справяне с различните фактори, които водят до несигурност на правото на собственост, включително:
Мрежи за финансова сигурност и политики за социална закрила в подкрепа на наемателите и притежателите на ипотечни кредити, изправени пред финансови предизвикателства;
Разширяване на програмите за достъпни жилища, включително социални жилища и обществени поземлени тръстове;
Увеличаване на усилията за преодоляване на различията между половете, тъй като в световен мащаб вероятността жените да имат сигурни права на собственост е по-малка в сравнение с мъжете (40% спрямо 48%).