Тея Николова: За да успееш, трябва да излезеш от зоната си на комфорт!

Спорт

30-07-2024, 13:05

Снимка:

sportsgallery.eu и Десимира Тончева

Автор:

Varnautre.bg

Всичко от Автора

Варненката е многократна шампионка на България по плуване и отличничка в езиковата гимназия ГПЧЕ „Йоан Екзарх”.

Три успешни еврошампионата, две пълни шестици на матурите и прием в престижен университет в САЩ. Това е равносметката от последната година за шампионката на ПСК „Черно море” Тея Николова, чийто личен треньор е Никола Петров.

Варненката е многократна шампионка на България по плуване и отличничка в езиковата гимназия ГПЧЕ „Йоан Екзарх”. Тея доказва, че успехите в спорта и в училище могат да вървят ръка за ръка. И опровергава мита, с който се сблъсква, след като я приемат в езикова гимназия, че е невъзможно да бъдеш успешен спортист и отличен ученик едновременно. Неслучайно някои от учителите ѝ я наричат детето чудо.

За да e в топформа за eвропейското по плуване в Белград, което се проведе това лято, да се подготви за матурите, както и за приемния изпит в Northwestern University.

Тея работи неуморно

Всеки ден още в 6,40 сутринта тя е първа пред входа на басейн „Приморски”, за да тренира. След това бърза към училище, а следобед отново е на басейна.

Резултатите не закъсняват. На европейския шампионат варненката направи най-доброто плуване в кариерата си. Николова стана пета в Европа на 50 м бруст, спирайки хронометрите на 30,97 сек. И остана само на 7 стотни от бронзовия медал.

Тея споделя, че плуването й в Сърбия е най-доброто, но не и най-силното в кариерата. Сравнява постижението си от Белград с това през април, когато чупи рекорд и взема виза за еврошампионата.

„Вярвам, че на финала на европейското можех да се справя по-добре, но една малка грешка ми коства много. Уча се от тези моменти - ясно ми е, че имам още много състезания”, вълнува се спортистката.

В началото, когато започнала да се подготвя за европейското и била на специален тренировъчен режим, на Тея й било изключително трудно.

Първа е на басейна

„Разбрах, че с една тренировка на ден няма как да се справя, но училището не ми позволяваше да тренирам повече. Затова с треньора ми измислихме друг вариант - да тренирам и рано сутрин сама преди училище.  Веднага щом басейнът отвори, аз вече бях във водата. Първите две седмици бяха наистина тежки. Бях подготвена за това и постепенно тялото ми се адаптира. В училище всички бяха наясно, че идвах направо от басейна. Учителите се чудеха как успявам, особено когато предстоеше тест. Виждайки ме с мокра коса и изморена, ме питаха: „Сигурна ли си, че ще можеш да направиш контролната работа днес?“. Свикнах с това. В събота тренирах допълнително във фитнеса, за да работя върху елементите, в които изоставам. Сега, след дипломирането ми, ще мога за година да се посветя изцяло на плуването и да тренирам оптимално без да се разкъсвам между басейна и училището”, споделя шампионката.

Желязната психика е гаранция за успех

Тея смята, че формулата на успеха съчетава дисциплина, постоянство и умение да не се отказваш в трудните моменти. И вече мечтае за световното по плуване за мъже и жени в Сингапур през юли 2025 г. Надява се да покрие норматив за форума. Преди това, тази зима, ѝ предстои още едно предизвикателство – шампионата на планетата на 25-метров басейн в Унгария, за което има виза.

„Целта ми в Унгария ще бъде да се представя по възможно най-добрия начин, да покажа колко много съм тренирала и израснала като спортист и че мога да бъда конкурентна на голямата сцена. Това, което се опитах да покажа на европейското в Сърбия”, допълва успешната варненка.

Максималист е от дете

Състезателката на „Черно море” признава, че от дете е максималист и желае всичко, до което се докосне, да е изпълнено перфектно.

„Тренирам от малка. Винаги графикът ми е бил натоварен. В началото родителите ми се притесняваха, че ще оставя ученето на заден план, но през годините доказах, че това няма да се случи. Наблегнех ли малко повече на тренировките, веднага изискваха да поставя акцент върху подготовката в училище. Не крия, че е имало и трудни периоди, но се справях, защото успявах да управлявам времето си и да подреждам задачите си.”, допълва шампионката.

Като мъничка Тея се страхувала от морето. Била едва на 6 години, когато родителите й я записали на плуване, за да преодолее страхa. Първата й среща с плуването е с треньорката Вилия Палаузова. През годините е тренирала при Калоян Георгиев, Борислав Георгиев и Антон Гиляревски. Благодарна им е изключително много, за всичко на което са я научили.

Никола Петров -  мотиватор, психолог, безценен приятел

 „Дори да съм направила рекорд или много силно плуване, Никола винаги намира нещо, което да се коригира, за да стане по-добре. Това ме кара да се целя още по-високо, за да бъде треньорът ми удовлетворен от съвместната ни работа. Както може би сега, след европейското. Почти е доволен. Освен от плуването на финала”, казва Тея. Допълва, че личният й треньор  подхожда индивидуално с всеки един от състезателитe си. И по време на тренировка, и на състезание. На всеки е готов безрезервно да помогне, да му обърне внимание, дори и да е много изморен и да води група от 40 човека.

„Дава всичко от себе си. Той не е само треньор, той е и приятел! Защото работата на един треньор не е само да пише и води тренировки, той трябва да разбира своите състезатели и да им помага да дадат най-доброто от себе си”, разкрива спортистката.

Малко преди абитуриентския бал Тея , разбира, че е приета да учи в Америка.

Надеждите

Състезателката на ПСК „Черно море” ще отпътува за Чикаго с надеждата пред нея да се разкрият нови хоризонти, да опознае нова култура, да види как тренират плувците в Америка. Желанието  ѝ е да използва пълния капацитет на местната база и опита, който имат там, за да подобри тези компоненти от плуването, които тук не е успяла, да има конкурентна среда с нови съотборници. А всичко, което научи там, е готова максимално да приложи в България.

„В Америка ще плувам за университета, в който уча. Разбира се, оставам картотекирана за ПСК „Черно море”. Искам да продължа да плувам на международни състезания и да представям България“, коментира Николова.

Психология или икономика – това е въпросът

Времето е пред нея, за да избере дали да се отдаде на психологията, или да се насочи към икономиката. „Трябва да декларирам желаната от мен специалност докрая на втората година. Това е чудесно, тъй като първите две години вземаш много класове, много различни предмети и можеш да видиш кое ти е интересно. На този етап мисля за икономика или психология. Сигурна съм, че каквото и да правя за в бъдеще, ще е свързано със спорта. Той е нещо, от което не мога да се откажа и което искрено обичам”, искрена е варненката.

Учителите – вдъхновители по пътя към успеха

Тея  е благодарна и признателна на своите учители, които винаги са я  подкрепяли, за да съчетава тренировки и учение.

„Благодаря на класната ми Калинка Георгиева за безрезервната подкрепа и за обичта, която ми даде. На Галина Шалаверова, моят учител по български, който ми помогна за отличната оценка 6,00 на матурата. Една от най-важните учители в цялата история на моето обучение е г-жа Ивелина Божанова. Позволи ми да изпускам част от часовете ѝ, за да ходя на тренировки. Ако не беше тя, може би  нямаше да постигна тези резултати ”, вълнува се Тея. 

В мига, щом узнали, че е приета в Northwestern university, учителите на Тея били много щастливи. „Толкова силно се радваха заедно с мен. Когато отидох да си получа сребърната значка в училище, ме прегръщаха, поздравяваха ме. Директорката – г-жа Галина Германова лично ме поздрави”, щастлива е шампионката

Златните деца на Варна до най-старото злато на света

В началото на лятото Тея бе сред малцината варненски абитуриенти, които получиха от РУО-Варна почетни грамоти за пълните шестици, извоювани на матурите. Тържествената церемония бе в двора на Археологическия музей, където е изложено най-старото необработено злато в света – Варненският халколитен некропол.

Успешен треньор в БГ след 10 г. – защо не?!

Поглеждайки в бъдещето, след 10 години Тея се вижда успешен треньор по плуване в родината, като използа наученото от университета в САЩ.

Ще тръгне за Америка сама, без родителите си. Осъзнава, че ще й бъде трудно без тях, без треньора и приятелите ѝ. Въпреки това, шампионката е уверена, че ще се справи, защото вярва, че „ако човек не напусне зоната си на комфорт, няма да успее да достигне най-високите върхове!”

Тя е...

Книгата, която обожавам: “Без дъх” на Дженифър Нивън.

Не мога да дишам без да: Обичам.

Любимата ми дума: Избор.

Мечтая за: Успехи и щастие.

Почивам си с: Музика, книги и сериали.

Най-пьстрият ми спомен от детството е: Един от първите пъти, когато карах шейна - навсякъде имаше сняг, мама и баба ме взеха от детската ясла и отидохме в Морската градина.

Ще работя в моята родина, защото: Това е мястото, където съм израстнала и където искам да се развивам.

Моят треньор е мой: Приятел и учител.

Успявам, защото: Държа на дисциплината и не се отказвам.

Моите фаворити за шампионска титла в плуването на олимпиадата са: Адам Пийти и Леон Маршан.

България за мен е: Там, където винаги ще се чувствам на мястото си.

Автор: Десимира Тончева