Избрани Новини
За ползата от един безсмислен референдум
Голям екшън се вихри напоследък в „обществения живот” на България. Референдуми, изловени банди, хлевоуст финансов министър... Перли и листопади между премиера и президента, дързости от Доган, красоти от Румяна Желева.
На скептиците им се струва, че Бойко Борисов е повдигнал с две ръце света, завъртял го е тъй, че да направи цял оборот и пак да се спре там, където е бил. Не е вярно. Много неща в България наистина се променят. И то още от 1 януари.
Скачат акцизите на промишлената електроенергия (40%) и горивата. Бензините ще поскъпнат с 10-15%, токът – засега не се знае. Но практиката сочи, че винаги се увеличава. По-скъпи горива и ток винаги означават по-високи цени на продуктите и услугите.
Безработицата също ще нарасне. Според официалната статистика в края на декември ще е около 10%, а прогнозите на синдикатите са за 15% догодина. Зад сухите цифри са много човешки съдби, извън тях – други съдби, които поради застой или намаление на заплатите едва ще покриват разходите за енергия, вода, телефон и храна (по-евтината).
Общите задължения на българските фирми (към банки, бюджет, други фирми, работници и т.н.) ще достигне 195 млрд. лв. За работодателите това означава фалити ли оцеляване на ръба с просрочени плащания. За работниците – замразени, свити или забавени заплати. Кризата стигна своя пик, но само в икономическите диаграми. За реалната икономика най-трудно е времето на излизане от кризата. То може да продължи години.
Различни социални плащания от държавата или общините ще бъдат бавени, или намалени. В недоимъка местните власти ще вдигат данъци и такси, което вече правят. Забавените сега стипендии в някои университети не са случайни. Вузовете просто искат да вържат бюджета в края на годината. И защо да не го правят, след като и Дянков бави плащания, като например добавките при раждане на дете. Догодина ситуацията ще е още по-лоша.
Минималният доход, върху който трябва да се осигуряват „самонаетите лица” (едноличните търговци), скача от 260 на 420 лв. Едноличните търговци са най-многобройните стопански субекти.
Възможно е да стартира с години отлаганата „здравна реформа”. Поне такива са намеренията на ГЕРБ. В крайна сметка може да е за добро. Но самият процес на „реформиране” винаги носи лоши последствия. Дано не са по-лоши от досегашните грижи за доктори и пациенти.
Осезаемо скачат и разни „удоволствия” – цигари, адвокатски услуги... Въобще всякакви стоки и услуги, за които се начисляват по-висок акциз, осигуровки и енергийни разходи.
Възможни са и още други проблеми, които засега правителството тушира с честна дума. Като например пенсионерската лекарска такса, която нямало да се увеличава, но нямало и заделени пари за покриването й.
Като цяло джобът на българина ще олекне, за което виновна няма да е само настоящата власт, тъй като тя пое доста въглени от предишната. А и международната конюнктура е лоша. Но по света и у нас ще се случат и други беди, последствията от които ще носи единствено тя.
Банката близка до премиера ще продължи да обслужва винетни и други такси. Компанията, на която икономическият министър бе прокурист, ще просперира под държавната грижа.
Арестуваните престъпници пак ще излязат на свобода. „Лошите” ще ги пуснат. Но публиката все повече ще се обърква кои са добри, лоши, и кои – „наглите”.
Доган ще е все така нищо подписващ. Големи неприятности се задават и около Румяна Желева. Красавицата рискува да не бъде харесана при препитването в Европарламента, което ще е голям външен шамар за правителството.
Пращаме още войници в Афганистан. Засега само там. Чува се, че американски ракети ще бъдат разположени у нас. Референдум? Не, разбира се.
Депутатите от ГЕРБ ще почнат да отсъстват от парламента. Вече го правят. „Участваха в много делегации”, оправда ги Цецка Цачева. Сякаш в предишния парламент нямаше делегация и на някой му пукаше, че депутатите пътуваха с тях.
Вежди Рашидов ще „пресоса” още много амбалажен инвентар. Един път го направи и репортерките се кикотеха с него. Вторият път ще вземат да разкажат публично за „сосането”.
Има ли още наивници, които се чудят защо финансовият министър завихри шумен скандал със „старците от БАН”, „нервно” обвини журналист от „Дарик”, че не си плаща осигуровките, „случайно” спря парите на президентството, „технически” пропусна и младите майки.... Защо Борисов тръгна на обречен импийчмънт срещу президента, на още по-обречен референдум за новините на турски, защо смята да съди Станишев за нещо, което никога няма да приключи с присъда... Как тъй се „изпусна”, че ще забранява БСП, което му докара международен гняв. Глупави ли тези хора, че сами скачат от скандал в скандал.
Не са. „Автоголовете” не гонят резултат, а целят шума и вниманието на публиката. Тя си мисли, че се смее на несръчността на управляващите, а всъщност упражненията са за нейна сметка. Създаването и направляването на общественото мнение е цяла наука, а Борисов е самороден талант, който го прави и без да знае теорията.
Някой дискутира ли скока на акциза на тока и горивата? Не. Покрай залисията с ракията темата бе забравена.
Някои спомня ли си, че Борисов спешно обещаваше нов избирателен закон? Нали щеше да е „първото нещо, което ще се промени след вота”? Шести месец не е пипнат. Отложен е за лятото, евентуално.
Спомня ли си някой, че Борисов обещаваше и ревизия на заменките? Както и рестартиране на спрените реактори на АЕЦ „Козлодуй”. Обещаваше, че разбойниците ще си го получат до „три-четири месеца”. Минаха – в скандал от скандал, кой по-безсмислен, но цветущ.
Вижда ли някой, че в горите продължава да се сече? Еколозите все така си протестират пред Министерски съвет, просто вече не ги дават по телевизията. Тя припка след сапунените драми, които властта нарочно си продуцира.
И със сигурност още десетки пъти ще бъде засилвана натам, накъдето е безопасно.