Избрани Новини
Американският президент Барак Обама обяви война на банковия сектор
Световната банкова индустрия беше сериозно обезпокоена днес след новината, че Барак Обама предлага една от най-сериозните регулаторни реформи на Уолстрийт от 30-те години насам.
Новината отвъд океана идва като отговор на масовото мнение в американското общество, че именно банките са основната причина за икономическата криза, разтърсила както Америка така и целия свят. Ако бъде одобрена от Конгреса, реформата ще преструктурира едни от най-големите финансови институции, като ДжеПи Морган и Голдмън Сакс. Г-н Обама обеща, че никога повече американските данъкоплатци няма да бъдат държани като заложници от банки, които се смятат за твърде влиятелни и недосегаеми. Подкрепен от Пол Волкър, бившият Директор на Федералния Резерв, който от месеци подготвя реформата, Барак Обама предлага на банките да бъдат наложени ограничения в правото да притежават, да инвестират в или да спонсорират инвестиционни фондове или частни акционерни дружества. Финансовият Министър, Тим Гейтнът, също застава зад плана за реформа. Републикаците реагираха хладно, но не отхвърлиха предложението директно, а поискаха повече детайли и ново изслушване. Други остро обвиниха Белия Дом в популизъм с цел да се отклони общественот внимание от загубата на Демократите в надпреварата за Сената в щата Масачузец. След като новината беше оповестена, акциите на големите банки на Уол Стрийт паднаха, доларът също поевтиня с 0.2%.
„През последните години твърде много финансови институции рискуваха огромни суми от парите на американския данъкоплатец единствено с цел да имат бърза възвращаемост. Всички тези финансови организации поемаха рискови инвестиции, ползвайки определени финансови привилегии, разработени единсвено за банките. Ние ще се постараем да ограничим тази практика”, коментира Обама.
Топ Новини