Труд: Енергото поиска 22-25 % скок на надценките си

Архив Варна

28-02-2010, 08:34

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Електроразпределителните дружества в страната, дъщерни фирми на ЧЕЗ, Е.ОН и ЕВН, са намислили да поискат от държавата рязко увеличение на надценките си върху стойността на тока от 1 юли т. г, пише днес "Труд".

Предстоящото увеличение станало ясно вчера от платени съобщения в печата. Ден преди това ЧЕЗ и ЕВН категорично отказаха да оповестят проектите си за нови тарифи, вероятно за да не тревожат клиентите си в почивните дни. Но Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) изисква от тях да публикуват проектите си до края на този месец, за да получат нови цени от средата на годината.

Надценката за всяко електроразпределително дружество включва цената за достъп до мрежата и цената за пренос по нея. За двете суми заедно ЧЕЗ иска увеличение средно 23%, Е.ОН - с 25%, а ЕВН - с 22,3%.

Рекордьор в исканията е ЧЕЗ. Компанията кандидатства за точно двойно увеличение на цената за достъп до нейната мрежа.

Проектите на фирмите предвиждат от юли токът да поскъпне с 1,1-1,2 ст. на киловатчас само заради техните надценки. Така само за разпределението ще плащаме по 5,704 ст./квтч на ЧЕЗ, по 6,065 ст./квтч на Е.ОН и по 6,307 ст./квтч на ЕВН. (Цените са без ДДС.)

За сравнение токът, който АЕЦ “Козлодуй” продава за населението, е по-евтин - 4,12 ст./квтч.

Но желанията на ЧЕЗ, Е.ОН и ЕВН не свършват с това. Отделно от електроразпределението трите компании майки имат други три дъщерни фирми, които извършат търговската услуга “снабдяване” на потребителите. За нея също са предвидени поскъпвания, но точни данни за техния размер засега няма.

От публикуваната вчера информация става ясно само, че ако исканията на фирмите бъдат приети от ДКЕВР, дневната тарифа на тока отделно ще се оскъпи до 9%, а нощната тарифа - до 13%.

Единствено ЕВН предлага леко намаление на цените за снабдяване, но има уловка. Фирмата иска разрешение да въведе месечна “такса мощност” на електромер. За имоти със заявена мощност до 15 киловата - такива са повечето жилища и малките офиси, ЕВН настоява да й се плаща по 1,50 лева на месец без ДДС или по 1,80 лева с ДДС. А за всеки киловат отгоре - още по 0,10 лева без ДДС.