Избрани Новини
Стандарт: Махат миските от читанките
Просветното министерство почва война с бисерите в учебниците, пише днес "Стандарт".
До дни просветният министър Сергей Игнатов ще оповести най-големите безсмислици, които пълнят читанките на малчуганите и помагалата за по-горен курс. До два-три месеца пък ще започне пренаписване на учебните планове, на чиято база се изготвят новите учебници. Само след година в горния курс вероятно ще се появят и първите нови помагала.
"Целта ни е да разтоварим децата от обременителни и излишни дати и факти. Вместо да им пълним главите с конкретни имена на писатели например, ще заложим на по-малко автори. За сметка на това ще им дадем един позитивен инструмент за разчитането на текстовете, така че да могат и сами да усвояват други автори и произведения", обясни министър Игнатов. Той предупреди, че най-вероятно ще има автори, които ще отпаднат от учебника или ще се учат с по-малък набор от произведения. На тяхно място ще дойдат творци с по-европейска визия за света, както и съвременни млади писатели, които сега дори не се споменават в читанките. "Когато публикуваме бисерите, ще видите какво става в главите на горките деца", съжали децата просветният шеф. Според него в много от случаите не се касае за типични бисери, а по-скоро за безсмислени и неразбираеми фрази, които затрудняват и объркват учениците. Той призна, че дори забивал флагчета в читанките, за да си отбележи най-големите гафове на авторите. Само за час екип на "Стандарт" успя да открие дузина фрапантни фрази и цели текстове на песни, будещи недоумение. Песнички за джипки, миски и кебапчета с автомати например онагледяват помагалата по пеене под претекст, че запознават децата с фолклора и с понятието ирония.
Въпреки че бисерите, открити от образователното министерство са най-вече в учебници за началния курс, обновлението на помагалата най-вероятно ще започне от гимназиалните учебници.
Причината е, че за тях трябва да влязат напълно нови програми с въвеждането на задължително обучение до десети клас и завършване на основно училище в седми. Идеята на експертите от министерството е да синхронизират периодите, които се изучават по различни учебни предмети. По този начин, когато по литература се учат български автори, няма часовете по история да са на тема древна Гърция, поясниха от МОМН. Освен това учениците ще използват придобитите по история знания за епохата, за да си обяснят творчеството на конкретния автор.
Топ Новини