Прецакват ни и с отпуските

Без цензура

26-04-2010, 11:31

Снимка:

АРХИВ: IMPACT PRESS GROUP

Автор:

КАЛОЯН ДИМИТРОВ

Всичко от Автора

Рошавите мисли на кабинета задължително се нуждаят от гребен. Не за сресване, а за разплитане, за да преброим колко са въшките в къдриците. Особено в социалната сфера са скрити много паразити.

Най-актуалната тема в момента са отпуските. Казано накратко, кабинетът смята да накара хората да ги изчисти, за да не плащат работодателите дните, през които следва да почиваме, пък сме били на работа. Спори се докога да е изчистването – вероятно до края на 2011 г., ако въобще „антикризисната мярка” се приеме.

Противно на всякаква логика, но в тон с други абсурди на правителството, се предвиждат изключения – за полицаи, военни и магистрати рестрикцията няма да важи. Симеон Дянков цепна мъглата, като разясни, че просто премиерът така му наредил.
Държавата, като най-голям работодател, смята да спести така 300 млн. лв. тази година. Всичко тръгна от намерението на Борисов да съкрати тоя-оня, но се оказа, че това ще коства луди пари на бюджета. Служителите в държавната администрация имат куп невзет отпуск, който следва да се плати при напускането. Или пък да си вземат полагаемата почивка от 100-200 дни, което ще изпразни едновременно хазната и администрациите.

За да няма и миг отпуска от култа към лидера, Борисов сведе, че той си вземал редовно почивките, но и работел през тях. Да не си помисли някой, че не работи, а играе футбол например. Дори тенис не играе, защото е самотен като куче, но това е друга тема.
Да обобщим: отпуските ще трябва да се вземат, компенсации за работни дни няма да има, естествено не само за заетите в държавните структури, но и за всички. Полицаите, военните и магистратите са по-различни. Те са добри хора, вършат си работата прекрасно и са близки на най-справедливото сърце на света – Борисовото. Всичко това се лансира като наложителна антикризисна мярка, която трябва да спести някой лев на държавата и фирмите, а от там и да стимулира икономическото развитие.
Но да видим дали всичко е толкова  прекрасно, както го описва кабинета. Не е и това личи най-малко от факта, че ако „моделът” беше ефективен и справедлив, щеше да е отдавна използван. Как не се е сетил по-рано някой по-умен от Борисов?
Нека се разровим в детайлите:

- На много места работниците и служителите просто не могат да вземат отпуск, когато поискат. Т.е. сега да им се вменява вина, а и да получат нещо като "наказание", е несправедливо. Един път - "не можеш да излезеш точно сега", втори път - "излизай точно сега". Няма аршин, чрез който да се измери кой лешпери през работно време, не взема отпуск и после дните му са компенсирани, и кой по принуда не ползва ваканция. Естествено, никой, най-малко кабинетът разсъждава по скалата „справедливо-несправедливо”. Но в крайна сметка се оказва, че всички спестявания са на гърба на наемника. А на работодателя?
- Неизчистените отпуски наистина са много. Не само в държавни и общински учреждения, но и в частния сектор. Ако трябва за година всеки да си вземе заслужения отдих, то ще настане невъобразим хаос. Кой, кога и как? Фирми и администрации ще обезлюдят. А от това ще бъде намален и икономическият ефект от мярката.

- Честно казано, не виждам нищо скандално човек да може да избира – почивка или парична компенсация. Такива са правилата в по-голямата и добрата част от света. Както и у нас досега. Никой не може бъде винен, че е играл според правилата. В много европейски държави работодателят покрива изцяло болничните, защото се приема, че той следва да се грижи за работника. Т.е. ако работникът се разболее, се приема, че това е следствие от лоши условия за труд. Тези държави не са прости, просто са сложили наемника в центъра на социалната си система. Не той трябва да се лишава, а всички други се лишават вместо него.
У нас работниците и служителите са на път да останат дори и без платени болнични. Това е другата модна дискусия. Спори се колко дни да се плащат, кой да ги плаща. Не просто нехуманно, но и безумно. Не можеш да търсиш икономическа ефективност чрез съдиране на кожи.

А беше време, когато Борисов и Дянков обещаваха грандиозни постъпления от митниците. Вдигнаха акциза на цигарите, сега страната е залята от контрабанда. Пресата изчисли, че контрабандистите печелят към 700 млн. лв. Сравнете ги с 300-те милиона спестени от отпуските.
Колкото и цифрите да са условни, картинката е очевидна. Пак има прецакани и това пак са обикновените хора.