Избрани Новини
Усмихни се на себе си
Сутрин като всяка друга! Отварям очи, оглеждам се, после ги затварям отново. Полека лека звуците на деня нахлуват в главата ми. Поемам ги. Усещам ги. Чакам. Опитвам се като че ли да намеря нещо в себе си... обаче то липсва. Отново търся в мислите си, наблюдавам ги, анализирам ги, чакам... потъвам в съня... и пак се връщам... и пак чакам и установявам нередността... липсва я Радостта. От новия ден, от това, че с неговото настъпване пред мен се разкриват хиляди възможности, с които да изразя себе си. Няма я !!! Празнината, която се оформя в мен от новопоявилата се липса, е толкова голяма, че панически бягам назад към съня. Стискам очи и усилено се старая да приложа всичките си познати техники за самоубеждаване... заспи, заспи, заспи... без успех!
Имам си простичка формулка - притихни, погледни се отстрани и се усмихни на себе си. Притихвам, оглеждам се от страни и... някак си усмивката не идва. Добреее! - какво пък толкова, може би ще дойде с деня. Ще стана, ще погледна небето, слънцето ще ме целуне, а голямото дърво отпред ще протегне клони през балкона сякаш иска да ме привлече в зелената си прегръдка.
Ставам! Блъскам се в стените, главата ми тежи, излизам на балкона - пълен мрак - като в ноемврийскй следобед, а листата на дървото умърлушено клюмат сърдити. Припълзявам уморено отново вътре, в главата ми вече се плиска цяло море и крещи: кафеее! Изненадано сепнато си отговарям – та ти вече не пиеш кафе, но пипнешком зареждам кафеварката и се отпускам уморено на стола, в очакване на познатия бълбукащ звук. В главата ми панически нахлуват мисли що за сутрин е това?, които лека полека ме връщат към реалността на ежедневието. Бягане, тичане, разговори, решения, питане - отговаряне, документ - подпис, печат, отново тичане, ходене - връщане, нови разговори, нови решения. Договорът, болничните, ДДС-то, изпитът, класното на детето, хороскопът. А тока? - плати ли!?! На другия ден пак - вземи, помисли, отиди, подпиши – вземам, разглеждам, мисля, решавам, подписвам, отивам -връщам се. Безумна въртележка!
Кафето вече е готово. Отпивам глътка и се отпускам още по-уморено на стола.
И в този миг няколко чудни мисли успяват да си пробият път сред безразборието в главата ми. Семинарът, аюрведа, Меги, йога, Свами Шивамурти... ехеееее... ето я усмивката! Върна се!
Изливам кафето в мивката, правя си сутрешните упражнения, пея под душа и бързо излизам. Отивам към йога студиото, за сутрешна практика и последни подготовки по повод посещението на Свами Шивамурти Сарасвати. С гордо пренебрежение минавам покрай колата и тананикайки си продължавам пеша по улицата. Не ми се ще някак да обикалям до припадък в кръг карето, търсейки място за пакиране, нито пък да обменям вербално речеви поздрави с напрегнати от сутринта колеги шофьори. Искам да попия от света. Я виж, гинко билобата как се раззеленила – много лист много нещо! Нека расте, нека зеленее, та като напече юлското слънце да й дишаме парите! Тук затова всички сме толкова умни! Ха ха! Усмихнато си представям и жълтия килим, който ще постеле наесен. Нашата улица е най-красива. Даааа - отвръщтат ми Акациите и весело размахват лилаво-жълтите си гроздове в поздрав! Вървя и попивавм всеки детайл от това избуяло великолепие, а сърцето ми се изпълва с радост, че отново имам очи за красотата на света. А той е такъв с каквито очи го гледаме - на това ме е научила йога.
Почти стигнах! Я! Кестените да не би да са предусетили важната гостенка, която се готвим да посрещнем, че така гордо са се окичили с бели свещи! Цялата улица е тържествена .И тя е много красива... май всички са такива.
На вратата ме посреща Вели, както винаги усмихната и ведра. По нищо не можеш да предположиш че тя също си има своите ежеднени битови малки драми, нито че е заета с организацията на важно събитие.
Започваме!
„Седнете удобно, затворете очи и мислено преминете през цялото си тяло. Почувствайте всяка негова част, усетете го! А сега вижте мислите си и ги пропуснете край себе си. Не ги анализирайте, просто ги наблюдвайте.
„Нямам мисли вече - потъвам в приятния глас и го следвам.”
А сега се концентрирайте в дишането си и го осъзнайте. Вдишайте радост и светлина и издишайте тревогите и безпокойствието. Концентрирайте се и си обещайте, че ще посветите това време само на себе си. Вие го заслужавате! И се усмихнете на себе си!”
Няма да разказвам как протича йога часът. Ще оставя удоволствието от това откритие на вас.
След часа започваме подготовката. Трябва да се направи украса, да се организира настаняването и да се решат куп организационни въпроси. Почти като в офис. Атмосферата обаче е коренно различна, настроението също. Всичко се върши с усмивка и без бързане и... да не повярваш - за същото време, че дори и по-бързо.
Утре очакваме Свами Шивамурти Сарасвати, която е член на Международното йога движение и през 1993 г. е призната от него за йога ачаря. През 2004 г. е посочена от Бихарската школа по йога като официален представител на Сатянанда йога. Тя е сред основателите на Европейското йога движение и член на неговия Управителен съвет. Член е също така и на Комитета по образованието на Бихар Йога Бихарти в Индия (Институт за по-висше изучаване на йогийски науки). Тя е и сред настойниците на Сатянанда йога Академия - Европа.Организира и ръководи ашрам в Гърция и постоянно пътува в Европа, за да разпространява мъдростта на йога. Често идва и в България, но сега за първи път прави официално посещение във Варна. Това е голяма чест за нашия град и радост за нейните последователи. Надяваме се, че това ще постави едно добро начало за още такива посещения от страна на учителите ни, за да се организират по-често лекции и семинари тук във Варна, споделя с вълнение Велислава.
Говорим си за ежедневни и битови неща - йогите също живеят в този свят, само че го гледат с други очи. И някак естествено разговорът се насочва натам - Как? Защо? Какво?
Спокойствието на Велислава ми припомня сутрешното ми преживяване и ми хрумва колко са важни изборите. Особено на професията. Питам я как се става йога учител?
- Аз съм учила в Бихар Йога Бахарти - това е първият в света университет, който съчетава всеобхватно йога практиките и обучава своите студенти, както в методите и тайните на това древно знание, така и в йогисткия начин на живот. Основан е от Парамахамса Сатянанда, след дългогодишно събиране, изучаване и прилагане на традиционните йога техники и съчетаването им със съвременните физически и здравни науки и философии. Така той създава една интегрална система, известна като Сатянанда йога или интегрална йога, която е адаптирана към съвременият начин на живот. Тя включва Асани - пози, които балансират тялото и ума чрез физическото тяло с методите на класическите хатха и раджа йога, Пранаяма - дихателни практики, които въздействат на енергийното тяло и медитация за успокояване и разбиране на ума. Съществуват йога практики, които са насочени предимно към балансирането и развитието на физическото тяло. Те са по-силови и енергични, почти като спорт. Съществуват и такива които се грижат преди всички за духовното тяло, за издигането и балансирането на енергиите. Интегралната йога съчетава най добрите техники и от двете и съдава един вариант насочен към баланса между физическито и духовното тяло на човека. Но в действителност йога се занимава с цялостното развитие на човешката личност. Сатянанда йога не представлява само физическото, или менталното, или духовното измерение на йога, а има интегриран подход, при който всички аспекти са обединени, в това число и физическото здраве.за постигането пълна хармония със себе си и света около теб и разгръщане на човешкия потенциал. Днес методите на Сатянанда йога и проектите разработени от Бихарската школа се използват от много медицински асоциации и болници, организации и институции в сектора на образованието и лечението.Те са официално препоръчани от международните здравни организации.
- А как ти самата се насочи към тази професия, питам аз Велислава.Тук искам да вметна че тя е едно красиво и весело момиче, което съвсем резонно можете да срещнете на повечето светски събития в нашия град,в градината на Музея на летни прожекции на късометражни филмчета или вечер в бар край морето.Ще я отличите единствено по безалкохолната напитка и ведрината ,която лъха от нея.Такива са и повечето йоги които аз познавам , а и моите „съученици” от йога класовете.Предствата за сериозен и човек, със скромно облекло, суха фигура и отнесен поглед няма нищо общо с хората около мен, привързващи прилежно оранжевите панделки по кашпите за цветя.
Всеки среща своите предизвикателства-отговаря ми тя. В труден труден житейски момент аз пък срещнах йога, в лицето на моята първа учетлка. Бях напълно срината физически и психически. Йога ме изправи на крака и направи чудеса за мен.Тогава живеех в София. Не след дълго се прибрах тук във Варна.Отдавна бях оставила проблемите и трудностите зад гърба си, но йога беше станал а част от моя живот. Посетих няколко студия, но нещо все липсваше. Това не беше онази йога ,помогнала ми да постигна пълна хармония и да се осъзная като личност. Тогава реших да я дам на хората-да обуча себе си за да не ми липсва никога и да дам възможност на другите да постигнат здраве, щастие и радост. И се записах в университета в Бихар.
Защо, с какво тази йога е по-различна?
Сатиянанда йога използва практиките на Джнана йога (пътят на познанието), Бхакти йога (пътят на сърцето и чувствата), Карма йога (пътят на служенето) и други видове йога, които помагат на практикуващия да осъзнае различни аспекти от живота си по начин, благоприятен за неговото развитие и интегриран към съвременния житейски ритъм и философия. Тя обхваща не само тялото, но и всички аспекти на личността - физически, умствен, емоционален и психически. Осъзнаването е в основата на тази система и практикуващите се насърчават да обърнат внимание на всички аспекти от личността си, чрез. Промяната е процес, който се случва естествено, в следствие на редовна практика с пълно осъзнаване, а не чрез насилване на ума и тялото отвъд допустимите граници.
Усмихвам се и си припомяам как аз самата направих това открите за себе си, но както казах няма да ви отнемам това удоволствие.А и това е личен, почти интимен процес.
- А какви хора най-често посещават йога класовете?
- Счетоводители - игриво ми отвръща тя. Поглеждам я изпод вежди, а тя добавя този път съвсем сериозно. - Хора, натоварени от ежедневието, със сериозни професии - архитекти, адвокати, проектанти, лекари, хора, поемащи отговорности и нямащи възможност за движение. Умственото напрежение, съчетано със липсата на движение и компютърното облъчване могат да сринат и най-здравия човек буквално за няколко месеца.Ако липсва и чистота на съзнанието и сила на духа много често тези хора достигат до ръба на стреса и депресията или отдавна живеят с тях, без да го осъзнават.Заниманията с йога елиминарт всичко това и то по съвсем здравословен и безобиден начин.Нама хапчета и сложни процедури.
Отново се връщам към началото на днешния ден и за пореден път благодаря на съдбата, че ме е срещнала с Велислава! Както и на онези многобройни стечения на обстоятелствата, които са я изпратили в Бихар, за да може днес да връща усмивките по лицата ни.
- Ти водиш и практики за деца? Какво дават заниманията с йога на нашите деца и с какво се различават от тези за възрастните?
- Освен че развива правилно тяхното физическо тяло, опорно двигателния апарат и координацията в движениета е насочена към всестранно им развитие и активизиране на креативността им.Децата са по особенни, но и работата с тях е по интересна.Най важното е да успееш да синхронизираш енергиите им-едни са свръх активни други са мудни, задачата на учителя е да обединин тези енергии и да ги съвмести.Това помага и на самите деца да свикнат с различията на другите.Разказвам им приказка, а после те я изиграват с характерни движения имитирайки животните и птиците.Всяко движение е всъщност асана, но в този процес те разгръщат и творческия си потенциал.Дихателните практики са също от изключително значение-хората не дишат правилно и това създава основа за множество проблеми.Това премахва умората и напрежението в тях и подпомага процеса на възприемане в по време на обучение в училище.
- Стана модерно да се говори за хипер активните и проблемни деца. Може ли йога да им помогне и какво би посъветвала техните родители.
Да посещават йога, за да балансират себе си. Няма проблемни деца - има проблемни родители. Те пренасят своите проблеми върху тях и това създава напрежение. Децата са много сензитивни. Хиперактивни и нервни са техните родители, а децата не искат да си тръгват от тук, защото е спокойно и правят нещата, които им харесват – тук играят и им е интересно и не искат да се прибират у дома. Родителите са тези, които трябва да обърнат внимание на себе си, да видят какво се случва с тях, за да могат да развият търпимост и към децата си.
{gallery}Story/2010-05-20-Yoga{/gallery}
Разговорът ни продължава с теми като това, какви са най-важните принципи за изповядващите йога философията. Принципът на ненасилието и живот в истината, но що е то това да живееш в истина. Да бъдеш себе си! - простичък отговор, даващ дълбока мъдрост до всеки докоснал се до него. И възможност да се събуждаш сутрин с усмивка.
Украсата е готова, задачите са разпределени и се разпръсваме –всеки във своята посока, но обединени от една усмивка в очакване на утрешната ни гостенка.Утре пак ще сме там-надявам се и вие.
Студио Тримурти вече е благословено от Свами Шивамурти през миналата година. Тя е и негова кръстница. Там се преподават класическа хатха и раджа йога по метода на Сатянанда йога.
Начинаещите започват с Паванмуктасана - освобождаващи и тонизиращи практики.
Паванмуктасана 1 е антиревматична серия за огъвкавяване и изчистване на ставите.
Паванмуктасана 2 - серия за храносмилателната с-ма - стимулиращи храносмилането и отделителните процеси асани, както и за укрепването на мускулите на гърба и корема.
Паванмуктасана 3 - серия, включваща енергетизиращи и премахващи енергийните блокажи в тялото асани.
Изпълнение на по-лесни асани (физически пози), елементи на Поздрав към слънцето.
Усвояват се начални дихателни техники - пранаяма.
Релаксация.
Утре очаквайте ексклузивно интервю с Свами Шивамурти Сарасвати!