Избрани Новини
"24 часа": Напускат и учителките на 12-те ромчета
Молби за напускане подадоха двете преподавателки, определени да водят първокласниците от ОУ "Христо Смирненски" в Пазарджик.
Това стана, след като родители отписаха 24 деца от български произход, за да не учат с техни връстници от ромската общност,пише "24 часа" днес.
Учителките Мария Царска и Нушка Коцева потвърдиха вчера, че ще се пенсионират преждевременно. Те не са имали такива намерения при започване на новата учебна година, а го решили след скандала.
Родителите на 24 деца ги отписали от училището, след като разбрали, че рожбите им са разпределени в 2 паралелки от по 18 ученици, в които има по 6 деца от ромски произход.
“Не напуснах, защото не искам да водя клас с ромчета. Отказах се, когато децата, които бях събирала в продължение на месеци с колежката Гергана Григорова, започнаха да напускат училището. Солидаризирах се с родителите, на които заявих, че ако отпишат децата си, ще напусна”, заяви Мария Царска.
Тя започнала да събира деца за новия випуск още в първите дни на годината. Посещавала всички родители по домовете им и лично ги убеждавала да запишат децата си при нея и колежката й Григорова. До края на май двете имали записани 25 деца - всички от български произход. Между тях имало и от близките села Радилово, Лозен, Ковачево, чиито родители работели близо до училището.
През юни паралелката била сформирана. Междувременно родители на 12 ромчета подали документи децата им да започнат I клас в ОУ “Христо Смирненски”. Всички те са минали подготвителна група в съседното училище “Христо Ботев”. Когато опитват да ги запишат там, ги връщат. Паралелките за I клас били запълнени.
Директорът на “Христо Смирненски” Кирил Димитров ги приема и така първолаците му стават 36. Решава да ги раздели в 2 класа по 18 деца - ромчета и българчета.
Конфликтът възниква 2 дни преди началото на учебната година, когато родителите са поканени на среща в училището по повод първия учебен ден. Тогава майките и бащите на българчетата разбират, че децата им ще учат заедно с ромчета. Отиват в директорския кабинет и настояват за преместване на децата им в клас без роми. Получават отказ и още на следващия ден родителите на 6 първокласници ги отписват, за да ги преместят в друго училище.
На 15 септември повечето родители отписват децата си. Поради това на следващия ден директорът е принуден да събере всички останали 19 ученици в една паралелка, където вече преобладават циганчета. Това окончателно решава нещата и всички българчета напускат училището.
В отговор, шефът на РИ по образование Йордан Чалъков вече е дал официално разрешение останалите 12 ромски деца в “Христо Смирненски” да бъдат обособени в маломерна паралелка. За преподавател е определена учителката Гергана Григорова, която вече е поела децата. В началото на октомври той смята да събере директорите на училища от Пазарджик, родители, представители на неправителствени формации, с които да разискват и да търсят решение, за да няма друг подобен конфликт.