Избрани Новини
Варненските вестници в понеделник
“ГЕРБ загуби доверието на 300 000 избиратели“, ликува „Народно дело“. БСП връща позициите от нивото на предишните парламентарни избори. Партията на негласуващите става най-голямата, сочи анализ на социолога Юрий Асланов. Най-голямата политическа сила в момента са хората, които заявяват, че няма да гласуват или че са безразлични към политиката.
„Резкият спад в доверието към ГЕРБ беше през пролетта, след това продължи бавното оттегляне на хората. През септември за първи път доверие изразяват 36-38 %, а недоверие – 40-42 %“, обясни Асланов.
„Младите гонят Вежди с усмивка и песен“, информира още „Народно дело“. Борбата е за самостоятелност на ДТ „Стоян Бъчваров“ и операта. „Без театър всичко ще е вятър“, скандираха на шествието.
„Премахват опасните катерушки“ в район „Младост“, става ясно от темата в днешния бро на „Черно море“. Опасните съоръжения за игра на общо 34 детски площадки и градини в „Младост“ ще бъдат премахнати по инициатива на районната администрация. Катерушките, които спешно трябва да бъдат демонтирани, са набелязани след оглед на чиновниците още преди летния сезон, когато децата масово се втурват да играят навън.
„Началото на човешката цивилизация започва от Варна“, съобщава местното издание на ВАЦ „Твоят ден“. Първите хора – атлантите, имали извънземен произход и дошли на Земята преди повече от 50 000 години. Те имали хуманоидни черти, но се различавали от сегашния човек. Техният живот продължавал средно по 800 години. Били много високи, между 3 и 4 метра, а кожата им била светла. Повечето древни цивилизации вярвали в титаните, раса от гиганти, населявала Земята преди хилядолетия.
Имат ли връзка хората, населявали преди хилядолетия земите на днешна Варна, с най-развития и непознат все още на съвременниците ни древен народ? „Антропологичните изследвания на хората от онази цивилизация са стряскащо сензационни в наша полза“, твърди доц. Христо Смоленов от Международната академия по българознание.
„Тепърва ще насочим научното търсене към връзката ни с атлантите. На базата на ДНК проби сега имаме възможност да покажем и генетичната приемственост на тази на тази култура“, каза ученият.
„Общината на косъм от 60 000 лв. глоба“, съобщава „Позвънете“. Глобата щеше да бъде заплатена заради недобро познаване на Закона за обществените поръчки от страна на нейните служители, ако промените в него бяха влезли в сила ден по-рано. Причината за солидната санкция е нарушение в процедурите по избор на изпълнител за събарянето на опасните и самосрутващи се сгради на територията на общината. Обществената поръчка беше обявена през февруари и в разгара на лятото от администрацията са провели конкурса и са класирали участниците. Той обаче се обжалва от един от неспечелилите участници. Производството пред КЗК е образувано на 8 юли, ден преди влизането в сила на новите правила в Закона за обществените поръчки. В съответствие с новите регламенти общината е сключила договор с избраната фирма, независимо че срещу избора има заведена жалба в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).