Избрани Новини
"Монитор": Даваме рамо на Турция за Евросъюза
България подкрепя Турция в процеса й за присъединяване към ЕС.
Това стана ясно след вчерашната среща на премиера Бойко Борисов и турския му колега Реджеп Тайип Ердоган, пише вестник "Монитор".
Винаги съм казвал, че България като добър съсед подкрепя европейската перспектива на Турция, каза премиерът. Той припомни, че в момента Турция работи по предприсъединителните глави. Въпросът за референдум днес не стои, тъй като Турция още върви по пътя на своята европейска перспектива", заяви още Борисов. След срещата той разкритикува френския посланик у нас Етиен дьо Понсен заради думите му, че София трябва да каже ясно дали Турция трябва да влезе в ЕС. Ние сме суверенна държава и към посланиците се отнасяме с необходимото уважение, но те многократно надвишават правата си, когато се изказват, възмути се премиерът. Той добави, че "ако нашият посланик в Париж отиде и даде по този начин на Саркози съвет какво да прави, вероятно ще го изпъдят от Франция".
Министър-председателят на Грузия Ника Гилаури заяви, че газопроводът "Набуко" е приоритет за страната му. По отношение на евроинтеграцията срещу Анкара се прилагат практики, които не са прилагани спрямо друга страна членка, коментира пък Ердоган. Според него вече 50 години страната е бавена и се поставят пречки, каквито имало сега и пред Хърватия. Ако ЕС подкрепя разширяването и иска да бъде разнообразена структурата му, трябва да престане да слага пречки, смята Ердоган. Той добави, че Турция ще работи търпеливо и се надява преговорите за присъединяване към ЕС да приключат успешно.
От името на вътрешния министър Цветан Цветанов българският премиер благодари на турските служби за изключителната съвместна работа в борбата с тероризма и по отношение на контрабандата и наркотрафика. "Надявам се при съвместните усилия, които имаме, в скоро време да направим една операция, която ще е много добра за всички нас", каза Борисов.
Бежанците, чиито земи и имоти са останали на територията на Турция, пък ще могат да се възползват от правата си за компенсации по Ньойския договор, ако имат документи, стана ясно от думите и на двамата премиери. Двете правителства се разбраха да си сътрудничат и в поддържането и реставрацията на българските обекти, останали в Турция, както и на османското наследство у нас. На 27 октомври министър Вежди Рашидов ще се срещне с директора на ЮНЕСКО Ирина Бокова, пред която ще се постави въпросът за включването на църквата "Св. Стефан" в Истанбул и джамията в Пловдив в списъка на световното историческо наследство, като и други обекти в двете държави, които представляват световна ценност.
Турският премиер заяви, че проблемът с мюфтийството е вътрешен за България. Борисов от своя страна благодари за "ненамесата" и обеща, че страната ни ще осигури сигурност за провеждането на конференция, която да избере главен мюфтия.