Избрани Новини
Само един от трима си купува четка за зъби
Според статистиката на Българския зъболекарски съюз само един от трима българи си купува четка за зъби.
Едва 33% от българите си купуват четки, а 36% са тези, които купуват паста за зъби, твърди пред "Монитор" председателят на организацията д-р Николай Шарков е. Същевременно нашата страна е начело в класацията на страните с най-голям брой заболявания на венците и зъбите.
По данни на Българския зъболекарски съюз 25% от младежите до 18 години в страната са с по един изваден зъб.
Добрата новина е, че въпреки ограничените от кризата бюджети до месец от организацията на стоматолозите ще започнат доставката на безплатни четки за зъби и пасти за децата от социалните домове.
През тази година пенсионерите са отрязани от безплатни зъбни протези. Причината е в
намаления бюджет по договора с Касата. Още 200 млн. лева са необходими в бюджета за дентална помощ, за да бъдат снабдени с тях всички възрастни хора у нас, изчисли д-р Шарков и добави, че за следващата година съсловната организация ще настоява още по-енергично да се предвидят средства за тези дейности. Безплатните услуги за здравноосигурените за тази година са разчетени в рамките на 94 млн. лева. Те имат право на един безплатен преглед при дентален лекар и две дейности, независимо дали вадене на зъб или пломба, или две дейности от един и същи вид. За бременните обаче вече се предвижда и втори безплатен преглед, каза още д-р Николай Шарков.
На децата и тийнейджърите до 18-годишна възраст са осигурени безплатно един преглед и четири дейности.
Ефективно изпълнение на Националната програма за профилактика на оралните заболявания сред децата до 18 години започва до месец. Програмата предвижда безплатното поставяне на силанти
на всички деца на възраст от 6 до 8 години с пробив на дъвкателните зъби. Силантите представляват специален прозрачен материал, който се нанася върху дълбоките падини на дъвкателните зъби, и са предпазна мярка за развитие на кариеса на дъвкателните зъби, каза д-р Николай Шарков.