Избрани Новини
BG филмите и ТВ програмите без тютюнев дим
Забрана за тютюнопушене от 2013 г. в бг филмите и тв предаванията предвижда проект на Национална програма за ограничаване на тютюнопушенето в България за 2011-2015 г. на здравното ведомство, която обаче още не е одобрена от кабинета.
Предвижда се още въвеждане на забрана за слагането на допълнителни съставки за подобряване на аромата и вкуса на цигарите.
Други от мерките предвиждат забрана за производството на играчки, предмети, закуски и лакомства във формата на цигари или други тютюневи изделия. Спират се всички форми на пряка и непряка реклама на тютюневите изделия. Например – излагане на цигари или други подобни изделия, както и техни изображения в магазините и лавките. В плана се предвижда тютюневите изделия да започнат да се продават само в специализирани магазини. Производителите на цигари пък ще трябва да отчитат какви средства дават за реклама пред обществото, освен това няма да могат да спонсорират социални дейности.
През 2012 г. ще се изготви и законодателството за въвеждане на пълната забрана за пушене на закрити обществени места.
Целта е така да се намали и пасивното пушене. В плана за ограничаване на тютюнопушенето се предвижда и задържането на високи цени на цигарите у нас, както и редица дейности за популяризиране на вредата от тях за здравето на хората.
От МЗ напомнят, че тютюнопушенето е много вредно и причинява “социално-значими заболявания”, повече отколкото алкохола, нелегалната дрога, кръвното налягане, затлъстяването или повишения холестерол. Употребата на тютюн е сред основните фактори за развитието на рак, белодробни и сърдечносъдови заболявания. Причината за това е, че в цигарите се съдържат над 8400 химически вещества, 69 от които са канцерогенни.
Ако българите се откажат от цигарата ще намалят риска да се разболеят от над 25 заболявания, ще подобрят финансовото си състояние и ще облекчат здравната система. Съгласно оценките на Световната банка цената, която плаща здравната система за здравните последствия от употребата на тютюневи изделия съставлява между 0,1% и 1,1% от брутния вътрешен продукт в различните страни, увещават ни от МЗ.
Топ Новини