Слухове за преврат в Общинския съвет

Архив Варна

09-03-2011, 07:22

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

16:40 Съветникът от БСП Пламен Начков предложи при този "крехък" кворум заседанието да бъде прекратено и да продължи утре. Това въпреки решението отпреди час заседанието да продължи с час повече днес и вместо в 17 да приключи в 18 часа. Предложението на Начков току що беше прието. Общинският съвет прекрати работата си за днес.

В МОМЕНТА:

16:40 Съветникът от БСП Пламен Начков предложи при този "крехък" кворум заседанието да бъде прекратено и да продължи утре. Това въпреки решението отпреди час заседанието да продължи с час повече днес и вместо в 17 да приключи в 18 часа. Предложението на Начков току що беше прието. Общинският съвет прекрати работата си за днес.

.................................................................................................................................................................................

ОТ НАЧАЛО:

Веднага след началото в 9.30 беше дадена почивка до 10 часа заради спор по дневния ред на заседанието.

10:20

От БСП атакуват точка, внесена от комисията по „Архитектура, строителство, устройство, организация и развитие на територията на общината и населените места” относно съгласуване на План за регулация и застрояване на урегулиран поземлен имот “за жилищно строителство,  басейн и трафопост” в курорта “Златни пясъци”. На миналата сесия през януари предложението беше отхвърлено.

Според БСП няма нови обстоятелства, които да налагат прегласуване на предложението.
10:23

Вече 20 минути след възстановяване на заседанието бившият председател Борислав Гуцанов и настоящият Николай Апостолов спорят дали процедурно може да бъде гласувано или не предложението.

В 11 изказвания подред Гуцанов попита:

"Да не би да има вече нова пречиствателна станция на Златни пясъци, че ще гласуваме нови 2 хотела там."

Според него трябва да бъде отхвърлено и искането за ПУП, който да позволи жилищно строителство в курорта "Слънчев ден". Той даде заявка и за това, че групата на БСП ще гласува и против планираното за публично-частно партньорство строителство на училище в "Аспарухово"

10.30

Още един бивш председател - Стелиян Севастиянов, обясни от трибуната правилника.

Дебатът продължава в лични нападки между Янко Станев (БСП) и Пламен Начков (БСП).

10:38

Поименно гласуване започна в залата по повод предложение на Евгения Александрова от "Атака" да бъде отказана помощ за закупуване на гориво за отопление на Фестивалния комплекс.

Въпреки покрепата на БСП предложението отпадна и помощта за ФК остана в дневния ред

10:42

Общинският съвет да поиска от правителството извинение за грешка в сайта на Министерството на икономиката, където квартал Виница е наречен "село".

Стелиян Севастиянов поиска да се гласува искане за поправка, а извинението, според него, било пресилено

Красимир Симов отказа да участва в поименното гласуване по въпроса. Според него работа на Областния председател е да поиска поправка на грешката в правителствения сайт и чиновникът, платил на сгрешилата фирма, да бъде наказан.

По същата логика сега трябва да гласуваме позиция по обвиненията на шведските медии срещу триченето на кучета, каза още Симов. Тези атаки срещу България също са обидни. Ние имаме ли претенции към техните ритуали, в които се избиват стотици делфини, с копия се ръгат бикове, колят се пуйки. Да не говорим за боя с домати в Испания, докато милиони хора гладуват.

В крайна сметка предложението за извинение отпадна.

10:56

Общинският съвет още не е започнал работа по същество. Продължават дебатите по дневния ред и в залата вече се появиха брожения, че с тези темпове планираните 2 дни за това заседание няма да бъдат достатъчни и сесията ще продълчи и в петък поради огромния и пълен със спорни точки дневен ред.

Слухове за преврат в Общинския съвет

Странно официални са днес общинските съветници от групата на ГЕРБ. Всички до един са с костюми (предимно черни) и вратовръзки. С делови вид са и най-младите съветници от управляващата партия, които обикновено са спортно облечени на сесиите.

Запитани на какво се дължи днешната "Униформа", герберите отговарят: Случайно е, съвпадение, имам друг ангажимент следобед.

Кулоарната клюка обаче твърди друго: Очаква се опит за сваляне на председателя Николай Апостолов от ГЕРБ, който миналата пролет беше избран на мястото на арестувания Борислав Гуцанов от БСП.

Общински съветници от други партии са получили обаждания от ГЕРБ-активисти снощи. Те трябвало да отговарят дали са виждали подписката срещу Апостолов и, ако им бъде предложена, дали ще я подкрепят.

Две са обстоятелствата, които засега бетонират Апостолов на поста му. Пъвро, прекалено кратко е времето до края на мандата за рокади. И второ,  при сегашната конфигурация на политическите сили в Общинския съвет няма личност, която да обедини мнозинство и да заеме поста.

В подкрепа на броженията срещу Апостолов ще припомня и продължаващите вече 2 часа атаки срещу председателя по повод спазването на правилника и умението му да борави с процедурите в него.

Една сигурна атака обаче ще трябва да отбият хората от ГЕРБ на тази сесия: опозицията ще опита да свали от поста председателя на комисията по култура, доайена на местния парламент доц. Константин Трошев.

11:09

Дневният ред най-после беше приет!

Започнаха питанията към кмета.

Първа е Валерия Ангелова по повод комисията, отговаряща за преписките за парцелите по параграф 4. Според нея комисията не е ефективна и не успява да се справи с работата си.

11:12

Съветникът Павел Христов от ГЕРБ представи искането на живеещите в блок на ул. Подвис, намиращ се  зад канала. Теренът наоколо е в трагично състояние, кал, дупки, децата няма къде да играят, обясни съветникът.

11:14

Николай Бояджиев: за скандалите и арестите в "Местни данъци и такси".

Сега хората бързат да плащат с 5% намаление, а след тези арести се появява впечатление, че има намалени данъци на някои хора, на други са увеличени. д-р Бояджиев пита ще бъде ли потърсена отговорност на шефката на дирекцията, която би трябвало да изпълнява и контролни функции.

11:17

Пламен Начков: представя питания на граждани от приемната си като съветник. Първо той говори за недоволството от условията и храната в старческия дом "Йоан Златоуст". Втора е подписка от близо 300 жители на "Владиславово" по повод възможността да получат информация дали в ОДЗ "Детски свят" може да се направи пристройка за 2 групи и басейн по пътя на публично-частно патньорство.

11:33

Други питания бяха за лошото състояние на пътя към Карантината, за паркоместата на ул. "Ген. Колев", за зелените площи в новия ОУП.

11:41

Кметът обеща още на първата оперативка в понеделник да се разгледат исканията на гражданите. Нови 4 експерти най-вероятно  ще бъдат назначени в Комисията за земите по параграф 4, защото преписките стават все повече и сегашните 4 чиновници не смогват да ги обработват.

11:49

Сега започна разглеждане на предложение на комисията  „Финанси и бюджет” относно  разкриване на филиал на ОДЗ № 1 “Маргаритка” и дофинансиране на дейност 311 в размер на 319 535 лв. Оказа се, че държавата не дава пари за заплати в новите градини.

Община Варна ще получи делегиран бюджет от държавната хазна само за детските градини, съществували на 31 декември 2010 г.

Издръжката на новите групи ще е изцяло за сметка на общината, дръзнала да строи нови забавачки, за да реши все повече задълбочаващия се дефицит на места за малчуганите.

Във втората половина на март ще бъде готов филиалът на ОДЗ № 1 „Маргаритка”, уверяват от общинската администрация. За да заработи забавачката обаче, общинският съвет ще трябва да намери от други пера 319 535 лева, които през следващите 10 месеца да бъдат изхарчени за заплати на 10 учителки, 6 "лелички", газьол, ток, телефон, хигиенни материали... В сумата са включени и 40 хил. лева за нов по-мощен котел за отопление тъй като филиалът ще има нови 4 групи за 100 деца и басейн.

11:51

С 35 гласа "за" предложението беше прието.

11:54

Съветниците приеха и предложението Драматичният театър и Операта да бъдат  финансирани от общинския бюджет със 150 000 лв., а Кукленият театър - с 60 000 лв.. Сумите са предварително предвидени в бюджета на общината за тази година.

11:55

Започна обсъждане на предложение да бъдат дадени до 35 000 лева за неотложен ремонт на покрива на сградата на народно читалище “Отец Паисий - 1934” – Варна.

Предложението беше прието.

12:01

Следва решение за разпределение на печалбата от изложби в Археологическия музей и други експозиции. По предложение на комисията парите от билетчетата на Терариума ще се делят 50/50 с общината. А за изложбите в музея - 40/60

12:02

Неочаквано мястото на водещ заседанието зае Веселин Марешки. Това е негово право като зам.-председател на Общинския съвет.

Дебютът на Марешки предизвика оживление в залата, а общинските съветници изкараха мобилните си телефони, за да снимат прецедента.

12:09

Върви поименно гласуване за отпускане на средства за 14 тона гориво за отопление на Фестивален и конгресен център – Варна. Въпреки обструкциите в началото предложението беше прието с 31 гласа "за".

12:12

Започна гласуване по участието на община Варна в 2 европроекта. Става дума за проект по Програма “Околна среда 2007-2013” (ОПОС), съфинансирана от ЕС чрез Кохезионния фонд, относно изграждането на обект  “Регионална система  за управление на отпадъците” .

От обсъжданията в комисиите стана ясно, че трябва да бъде закупена земята, върху която ще бъде изградено ново регионално сметище, което да събира отпадъците на Варна, Аксаково и Белослав през следващите поне 20 години. За целта на частни собственици трябва да се платят 275 000 евро. Средствата ще се възстановят по Оперативна програма "Околна среда", по която ще бъде финансирано изграждането на новото съоръжение. Интегрираната система за управление на отпадъците включва също завода за твърди битови отпадъци в Белослав, второ ново съоръжение за депониране на отпадъци край сегашното сметище, върху което се изгражда допълнителна клетка за увеличение за 3 г. на капацитета му. Ако се забавим с процедурите, от следващата година започват санкции от Европа, предупреди Янко Станев.

Вторият проект е по ОП “Регионално развитие” 2007-2013г., Приоритетна ос 3 “Устойчиво развитие на туризма”, операция 3.1 “Подобряване на туристическите атракции и свързаната с тях инфраструктура”, схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG161РО001/3.1-03/2010 “Подкрепа за развитието на природни, културни и исторически атракции”
По проекта ще кандидаства "Аладжа манастир". Сумата, която музеят може да получи, е до 6 млн. лева. Общината трябва да осигури 5% от тях.

12:18

Марешки се старае изключително много като председателстващ. Логистична помощ при заплетени процедурни проблеми той получава по телефона от Красимир Симов - бивш председател на общинския съвет, който седи на последните редове в залата.

След като се справи с няколко поименни гласувания и им хвана цаката, аптекарският бос започна да въдворява ред в залата и да прави забележки на съветници, взели думата, без да им бъде дадена.

Залата видимо се забавлява с новата конфигурация на трибуната. Съветниците хорово помагат на дебютанта като му посочват вдигнали ръка за изказвания техни колеги.

12:25

Вървят дебати дали трябва да бъде предоставен заем във връзка с финално отчитане на проект “Ремонт на Социален-учебно-професионален център “Анастасия д-р Железкова”, финансиран по договор за безвъзмездна помощ № BG161РО001/1.1-01/2007/036, подписан между Община Варна и Управляващия орган на ОП “Регионално развитие” 2007-2013г.

12:28

Пак стават странни неща с гласуването. Общинска съветничка от БСП каза "да", нейна колежка й прави забележка: Как ще си "за", "против" си. Впоследствие първата решава да промени вота си и обявява, че не участва в гласуването, въпреки че е в залата, но е заета с други разговори, а не с дебата.

Предложението за заема не бе прието.

12:30

Започна още едно гласуване, свързано с отпускане на средства за гориво за отопление на Театрално-музикален продуцентски център – Варна, основна сграда и сцена “Филиал”- - за март 20 тона и за април 8 тона.

{gallery}VARNA/2011-03-09-obs{/gallery}

14:55

След едночасова обедна почивка продължава заседанието на Общинския съвет във Варна.

Въпреки предложението на БСП и бурния дебат, предизвикан от Борислав Гуцанов още при обсъждането на дневния ред, на гласуване бяха подложени предложенията за строителство на Златни пясъци и в Слънчев ден.

Първите две отпаднаха: съгласуване на ПУП – План за регулация и застрояване на урегулиран поземлен имот УПИ ІІ – 7, 8, 9 “за жилищна сграда”, кв. 1 по плана на к.к. “Св. Св. Константин и Елена”, (Слънчев ден) и съгласуване на План за регулация и застрояване на урегулиран поземлен имот УПИ Х-574 “за хотел,  озеленяване и басейн” и УПИ ХІІІ- 574 “за озеленяване”, кв. 36 по ПРЗ на к.к. “Златни пясъци”.  

Приет обаче беше План за регулация и застрояване на урегулиран поземлен имот /УПИ/ ІІІ-605, 624 “за жилищно строителство,  басейн и трафопост”, кв. 20 по ПРЗ на к.к. “Златни пясъци”, който вече веднъж беше отхвърлен на сесия на 18.10.2010 г.

От дневния ред още преди обед отпаднаха двете предложения за частично отпадане на строителната забрана в местността "Свети Никола",  въпреки заплахата от свлачище в района.

15:07

След дълги спорове съветниците одобриха и Програма за реконструкция, ремонт и рехабилитация на обекти в кметство Каменар. В програмата е предвидено да се ремонтират улици, ВиК-мрежата, осветлението и да се разшири гробището на селото. За това ще са необходими над 3 милиона лева, които е предвидено да бъдат спечелени от проекти. Орлин Симеонов нарече програмата „надут балон”, тъй като не е ясно дали необходимите средства въобще ще бъдат спечелени. Освен това, по време на обсъждането стана ясно, че Каменар не може да кандидатства с такива проекти и най-вероятно ще се наложи това да направи община Варна от името на селото, което е на нейна територия. Решено беше и това за предоставяне на 20 хиляди лева за консумативи за „Дом за медико-социални грижи” във Виница.  Домът пострада при пожар преди празниците. Предложението за помощта  бе на съветника Пламен Андреев. Средствата ще отидат за най-належащите неща, а не за ремонт на изгорелите помещения, бе пояснено от съветниците. Средствата за ремонт ще бъдат отпуснати, когато бъде направена оценка на щетите и необходимата сума за възстановяване на дома.

15:33

В момента съветниците разглеждат предложения на комисията  „Социални дейности и жилищна политика”. Решено беше приетата днес Общинска стратегия за развитие на социалните услуги 2011 – 2015 година да се актуализира на всеки три месеца.

15:36

Председателят на общинския съвет предложи днешното заседание да бъде удължено до 18 часа. Предложението му обаче не може да бъде гласувано, защото в залата няма кворум. След призиви към пушещите пред залата вече се събраха 34 от общо 51 съветници и предложението беше прието.

15:40

Д-р Ивайло Митковски сега чете имената на 6 жени, които да бъдат включни в списъка за общинско финансиране за процедура ин витро. Те ще попаднат там на мястото на 6 отказали се жени.

15:55 Комисия по култура

ЦДГ № 18 в кв. Аспарухово, ул. "Народни будители" № 8, вече ще се казва „Морски свят”, решиха съветниците


По предложение на кмета на район "Владислав Варненчик" две улици в Западна промишлена зона вече трябва да имат имена вместо номера: улица от осева точка  4104 до  4009  находяща се в гр.Варна да стане "Нептун”, а тази от от о.т.4221 до о.т.4093 -  „Перун”.

БСП чрез Панко Анчев оспори и това решение - не била спазена процедурата за съгласуване с общинския съвет.

16:08

Предложението за имената на улиците все пак беше прието след явно гласуване.

16:18

В поредното издание на Международния фолклорен фестивал, който се провежда всяко лято във Варна, артистите ще участват, без да заплащат такси. Предложението на кмета Кирил Йорданов беше прието от Общинския съвет. В наредбата за определяне на местните такси и цени на услуги са утвърдени сумите от 300 лева за участие на колектив от чужбина и 100 лева за български състав. Аргументът на кмета е, че тези пари могат да възпрепятстват някои от участниците. Фестивалът съществува вече 20 години и досега се е провеждал, без да се събират такси. Според съветниците от комисията по култура  общината може да подкрепи културното събитие, както досега.

16:36

Събирането на коврум в залата ставац все по-проблемно. Зам.-председателите събират съветниците от фоайето буквално за всяко гласуване.

Предстои гласуване на предложенията на комисията по "Собственост и стопанство". Поне 4 от тях ще бъдат особено дебатирани и биха минали на кантар.

Жокер: заради една от точките в залата преди час се появи и депутатът от ГЕРБ Красимир Петров

16:40

Съветникът от БСП Пламен Начков предложи при този "крехък" кворум заседанието да бъде прекратено и да продължи утре. Това въпреки решението отпреди час заседанието да продължи с час повече днес и вместо в 17 да приключи в 18 часа. Предложението на Начков току що беше прието. Общинският съвет прекрати работата си за днес.