Сваляме акциз или скорост

Архив Варна

10-03-2011, 06:12

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Правителството да настоява в Брюксел за отпадане на минималното ниво на акцизите за горивата.

Това предложи съпредседателят на “Синята коалиция” Мартин Димитров като мярка срещу драстичното поскъпване на петрола. Увеличението му влече след себе си скок в цените на всички стоки, пише "Труд".

От ГЕРБ излязоха с контрапредложение - да се ограничи скоростта на автомобилите извън градовете, както направиха в Испания.

“Може да помислим за индексация на пенсиите, защото пенсионерите и хората с ниски доходи са най-засегнати от поскъпването”, обяви финансовият министър Симеон Дянков.

Защо горивата са толкова скъпи и дали цените им се дължат на спекула? Това ще стане кристално ясно след няколко месеца, а може би догодина. Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) започна секторен анализ, в който ще проучи пазара на бензин и дизелово гориво в страната, както и причините за вдигането на цените на дребно.

Производството беше образувано след писмо на транспортния министър, в което е подаден сигнал, че наблюдаваното повсеместно покачване на цените на горивата не се дължи на обективни причини, а по-скоро на антиконкурентно поведение.

През юли 2009 г. КЗК отсече, че няма картел при горивата, като започна производство след рекордните цени на бензина и нафтата през юли 2008 г. Тогава ведомството разгледа пазара от 2005 г. до 2008 г. Сега се обхваща и периодът от 2008 г. до наши дни.

Но докато чакаме КЗК да извърши обстойния, трудоемък и скъп анализ, “Труд” се допита до водещи политици и икономисти как да озаптим енергийните цени.

Финансовият министър Симеон Дянков: Ще обмислим индексация на пенсиите

Може да се помисли за индексиране на пенсиите заради големия ръст в цените на храните на международните пазари. Това коментира финансовият министър Симеон Дянков пред “Труд”. Според него при такива ценови шокове най-засегнати са пенсионерите и хората с най-ниски доходи, така че към тях трябва да се насочи правителствената политика.

По-притеснителен е именно ръстът в цените на хранителните продукти, а не толкова на горивата. Ако се успокои политическата обстановка в Близкия изток, цените на горивата ще паднат (б. р. - днес на световните борси котировките на петрола спаднаха леко), коментира Дянков. Затова цените на хранителните стоки са по-чувствителната тема.

Дянков отново повтори, че за увеличение на минималната работна заплата през т.г. не може да се мисли. За това настоява колегата му - социалният министър Тотю Младенов.

“Такава мярка не е предвидена в бюджет 2011”, отсече финансовият министър. Според него, ако през следващата година се отвори възможност, може да се мисли за вдигане на минималната заплата. Той обаче не даде категорично обещание това да се случи от началото на 2012 г.

“Ще предложа още от 2012 г. да влезе в сила пактът за финансова стабилност.” Това заяви Дянков след среща с “Коалиция за България”. В пакта се предвижда увеличението на преките данъци да става с 2/3 от гласовете на парламента, бюджетният дефицит да бъде максимум 3% от БВП, а публичните разходи - до 37% от БВП. Левицата няма да подкрепи мерките, защото държавата ще загуби лостовете си за политика в положение на валутен борд.