Държавата си иска от бившия премиер Сакскобурготски три имота

Новините

24-03-2011, 12:16

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Три иска внесе в съда МРРБ като представител на държавата срещу бившия премиер Симеон Сакскобургготски, сестра му Мария-Луиза Борисова Хробок и други техни роднини,

с които претендира за собствеността на три имота – дворците "Царска Бистрица", "Ситняково" и "Врана", съобщи Mediapool, като цитира адвокат Ирен Савова, наета от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, което отговаря за държавната собственост.

Делата за първите два имота ще се гледат от Софийския окръжен съд, а за третия – от Софийския градски съд. По казуса "Врана" искът на МРРБ е и срещу Столичната община, обясниха от кантората на адвокат Савова.

Исковете засега са заведени за 5000 лева срещу всеки от настоящите собственици – общо осем, включително и СО, което прави общо 110 000 лева обезщетение.То обаче ще претърпи промяна след изготвянето на данъчните оценки.

Сред роднините на Сакскобургготски, срещу които ще се водят дела са Александер фон Вюртенберг, Софи Мари-Луиза, Маргарет дьо Шовини и други. Към исковете са приложени и 25 папки с доказателства, които според юристите категорично потвърждават, че държавата е собственик на имотите.

Преди две седмици Пловдивският апелативен съд потвърди решението на окръжния съд, с което през юли м. г. бе отхвърлен искът на Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария-Луиза за резиденция "Кричим". Втората инстанция също прецени, че бившият премиер няма собственически права над имота, тъй като дядо му цар Фердинанд не го е придобил в лично качество.
Един от основните аргументи на магистратите бе, че решение № 12/1998 г. на Конституционния съд (КС), с което е обявен за противоконституционен Законът за обявяване на държавна собственост на имотите на семействата на бившите царе Фердинанд и Борис, има единствено правоустановяващо действие.

Решенията на Окръжния съд и Апелативния съд в Пловдив поставиха под сериозно съмнение цялата "царска реституция", която бе извършена без наличието на специален закон, само на основание решението на КС. Множество юристи обаче го смятат за противоконституционно, защото съдът го е взел, позовавайки се на действащата към 1947 г. конституция, без да има права да се произнася върху нея.

В края на 2009 г. парламентът прие мораториум върху правото на Сакскобургготски и сестра му да се разпореждат с върнатите им имоти. Забраната ще действа до приемането на специален закон. Към момента управляващата партия ГЕРБ обаче не е внесла за обсъждане какъвто и да е проект.