Избрани Новини
„Галъп Интернешънъл”: 65% смятат, че България върви към по-лошо
24.4 % биха дали гласа си на парламентарен вот днес за ГЕРБ, сочат данни от проучване на „Галъп Интернешънъл", което показва, че електоралната подкрепа за управляващите е намаляла за една година с близо 15 %.
„Само“ за месец подкрепата е намаляла с 3 %. Повишава се доверието към БСП – 17.8 % биха подкрепили социалистите сега при 13.2 % през март м.г. При ДПС няма съществена промяна в подкрепата – около 6 %. 3 % биха подкрепили "Атака", а около 4 % - Синята коалиция. За РЗС са заявили готовност да гласуват 1 % , а под 1 % са за НДСВ и другите партии.
Увеличава се делът на гражданите, които няма да гласуват на изборите за парламент – от 32 % през март 2010-та на 41 % сега. По показателят доверие от обществото първа е Кристалина Георгиева с 60 % , а второто място си делят президентът и министър председателят- Бойко Борисов запазва нивото на доверие от 39 % в сравнение с предходния месец , а Георги Първанов отбелязва ръст с 3 пункта. Третата позиция отново е обща – на Меглена Кунева, при която доверието нараства от 35 % на 38%, и на Росен Плевнелиев, в който доверието спада с 1 % в рамките на месец. Класацията продължава с Йорданка Фандъкова, на която вярват 30 % от българите, Мирослав Найденов – с 27 % доверие, Николай Младенов – 24 %, Цветан Цветанов, при който доверието спада от 29 % на 24 %, Сергей Станишев повишава доверието в себе си от 18 % на 21 %, Цецка Цачева – 20 %, Даниел Вълчев – 18 %, Божидар Димитров – 18 %, Трайчо Трайков – 18 % и Ивайло Калфин – 17 %.
На условния въпрос за кого биха гласували на втори тур на президентските избори българите, ако кандидатите на балотажа бяха Росен Плевнелиев или Меглена Кунева, 32 % отговарят, че ще подкрепят Кунева, 26 % Плевнелиев, а 34 % не биха гласували. При същия въпрос, но с кандидати на балотаж Бойко Борисов и Меглена Кунева, 35 % ще гласуват за премиера, а 27 % за Кунева, 30 % не биха гласували. Ако пък кандидат на ГЕРБ е Цветан Цветанов, а опонент отново е бившият еврокомисар, подкрепата за ГЕРБ веднага спада до 18 %, а за Кунева нараства до 35 %.
Негативните оценки за общото икономическо състояние на страната бележи ръст с 12 % и достига 71 %. Само 5 % от българите смятат, че се е подобрило. 62 % смятат, че материалното състояние на семейството им се е влошило. На обратното мнение са само 2 %. Има видимо повишаване на икономическия песимизъм, както за страната, така и за семейството. Общо 65 % смятат че България върви към по-лошо, а само 18 % са оптимисти за бъдещето на страната.