Избрани Новини
В неделя мъчениците от Батак стават светци
На 3 април в патриаршеската катедрала “Св. Александър Невски” в столицата патриарх Максим и всички митрополити ще извършат първата от 47 г. насам канонизация на нови български светци,
пише "Труд". От неделя в православния църковен календар ще има още две дати - 17 май, празникът на гр. Батак, когато ще се почитат Баташките мъченици, и 9 май, когато ще е денят на Новоселските мъченици. Всички са загинали при потушаването на Априлското въстание през 1876 г.
Църквата обаче не спира дотук. След обстойни проучвания предстоят канонизации и на други прославили се българи, става ясно от думите на д-р Павел Павлов, член на комисията по канонизация на Светия синод и преподавател в Богословския факултет на Софийския университет.
Това се потвърждава и от посланието до вярващите на патриарха и владиците по повод празника. В него се казва, че Синодът ще продължи да проучва и канонизира “просиялите по българските земи - в мъченичеството или с други подвизи, Божии угодници”.
Досега Българската православна църква е обявила 104-ма за светци. Сред тях са четирима средновековни владетели - княз Боян Енравота, княз Борис Покръстител, цар Петър Български и княз Йоан-Владимир Български.
В най-ново време за последно канонизации е имало през 1962 и 1964 г. - на Паисий Хилендарски и две години по-късно - на Софроний Врачански. Извършени са от патриарх Кирил.
Богослови напомнят, че само за последните 20 години в Русия има над 1000 канонизации, в Сърбия - около 200, в Гърция тази практика никога не е преустановявана.
Баташките и Новоселските мъченици са първи, защото двете митрополии - Пловдивската и Ловчанската, са били най-активни и най-подготвени с предложенията си. Те са представили и неоспорими доказателства за мъченичеството на загиналите в Баташкото клане и на жертвите от новоселския девически манастир “Св. Троица” (утре в Априлци).
Литургията в неделя в София ще е изключително тържествена. Започва в 9,30 ч в “Св. Ал. Невски” и ще продължи до около 12,00 ч. Ще бъде предшествана от панихида и всенощно бдение за жертвите в Батак и Ново село. Началото е в събота от 18,00 ч. Това ще е последното опело за мъчениците - след канонизацията им те стават светци и за тях вече ще бъдат отслужвани молебени.
На литургията в неделя владиците ще осветят двете икони на новите мъченици. Те ще бъдат издигнати на изток, запад, север и юг, за да им се поклони целият народ от всички посоки на света. След това ще бъдат изпети тропарите, написани от известния химнограф протопсалт Аргир Малчев от Асеновград, бивш преподавател в семинарията в Пловдив, съобщи архимандрит Арсений Лазаров, духовен надзорник на Пловдивската митрополия.
След освещаването на иконите ще има литийно шествие с тях около храма.
Най-голям ще е празникът в Батак на 17 май, когато за първи път ще бъде отбелязана паметта на новите мъченици. В града ще има тържествено шествие с иконата до църквата “Св. Неделя”, в която е било клането.
За разлика от хилядите избити в Батак, за жертвите от Новоселския девически манастир “Св. Троица” се знае по-малко. Те също са загинали при потушаването на Априлското въстание през 1876 г. Това са свещениците Георги Христов Дългодрейски и Никола П. Барбулов, монахините Сусана (Сомлева, игуменка), София (Павкова), Елисавета (Злийска), Ефросиния (Мофтиева), Христина (Христова), Калиста и Екатерина, мирянката Сусана (Чорбаджиева), както и други незнайни духовници и миряни, избити във въстанието, съобщиха от Ловчанската митрополия. След кървавата разправа през 19-и век турците са опожарили манастира. Останал само параклисът “Свети Иван Рилски”. Досега той бе костница. При Ловчанския митрополит Филарет (1939-1960) е бил направен остъклен ковчег за съхранение на мощите.
Топ Новини