Англия търси 25 000 лекари и сестри

Новините

23-09-2011, 11:22

Снимка:

Кристина Баракова-Албу © ВАРНАУТРЕ.БГ

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Всички студенти, кандидати за бригада в САЩ през лято 2012, задължително трябва да имат работна оферта още оттук

Великобритания има 25 000 вакантни позиции за лекари и медсестри, според EURES, Германия търси 10 300 медици, Белгия-3500.

Всички студенти, кандидати за бригада в САЩ през лято 2012, задължително трябва да имат работна оферта още оттук, съобщиха от фирмите, предлагащи програмата Work аnd travel- програма за културен обмен. Идеята е чуждите студенти да попаднат на сигурно място без риск да бъдат въвлечени в закононарушения, затова работодателят трябва да е ясен още от България. Опциите са две - студентите да си осигурят оферта чрез фирмата посредник, или да си намерят сами. Във втория случай обаче работното място също трябва да бъде проучено и одобрено от американската организация, партньор по програмата.

През декември у нас пристигат големите американски работодатели за т.нар. Job Fair - директно набиране на студенти чрез интервюта. Става дума за увеселителни паркове, хотелски вериги, кафенета по летища, бензиностанции, казина. Те обикалят България и си набират сами кандидати. Тези оферти обикновено са подходящи за големи групи студенти, които пътуват и после работят в САЩ заедно. През януари и февруари са срещите с представители на по-малки фирми, които излизат с по-бутикови предложения - за по 2-3-ма души. Обикновено те са в по-непопулярни части на САЩ и дават възможност за работа в среда, в която няма много българи.

През март и април има опция за виртуално търсене на по-стандартни оферти.

Най-добре е студентите да се възползват от ранните записвания до края на ноември, съветват от фирмите посредници. Навременното включване гарантирало по-богат избор на работа и по-ниски цени. Заради по-затегнатия пазар се очаквала по-висока конкуренция и между студентите, и между самите американски организации, предлагащи работните места.

Предимство на офертата от агенция е, че по този начин американската организация предлага резервна позиция в случай на фалит на работодатели и анулиране на оферти по климатични или други причини.Най-търсени са източните и западните щати, в централните части работните места се заемали повече от американските студенти.

Предимство на източното крайбрежие са по-ниските цени на билетите от България. Западното било с по-висок стандарт, но пък позволявало обиколка на Калифорния.

За Аляска също имало много добри оферти, които обаче не се харесвали много заради суровия климат. Работодателите там намирали начин да компенсират студентите с повече пари, безплатни разходки с хеликоптери и други екстри.

В офертата работодателят вече ще посочва минималния брой часове, за които ще плати. Досега той вписваше среден брой часове. Обикновено студентите ни изкарват по 7-9 долара на час, а през пика на сезона - юли и август, се стигадо 35-40 часа седмично. За 4-те работни месеца по програмата се печелелят по 4-5 хил. долара, а ако човек има сили и желание да се хване на още 1 или 2 места - до 10 хил. долара, твърдят посредниците.

Стартовата такса е около 500 долара, но с напредването на времето и изчерпването на офертите може да се получи оскъпяване с около 300-400. Отделно се плаща такса SEVIS - 35 долара, за визово интервю - още 140. Самолетният билет според дестинацията се движел между 500 и 800 евро. Задължително е студентът да разполага с 450-500 долара за джобни, за да може да се придвижи безпроблемно до фирмата и да започне работа. Печалбата от еднократна бригада с едно работно място е достатъчна за покриване на разходите и обикновено стига за един туристически тур в САЩ, казва Христова. Често студентите повтаряли и второто лято вече излизали с около 2000-3000 долара напред.

От Usit Colours твърдят, че имат перфектна система за възстановяване на надвзетите данъци на върналите се студенти.

В последните години на лятна бригада в САЩ ходят 5-7 хил. българи. Преди стигали до 15 хил., но с влизането ни в ЕС и появата на изгодни предложения за Българското Черноморие, намалели. Сега обаче се очаквал нов бум. Бригадите в САЩ са за редовни студенти между 18 и 28 г., като няма ограничение за броя участия.

Поредица интервюта за персонал в "Макдоналдс" - Германия, започнаха в Агенцията по заетостта преди 2 дни. Офертите за две от най-богатите немски провинции - Бавария с център Мюнхен и Баден Вюртемберг с център Щутгарт. Вече са одобрени 125-има желаещи от София и Монтана, а следващият тур е през февруари.

Заплащането е 7,50 на час, като предимството е, че не се искат предишен опит и специална професионална квалификация, а само добър немски. Договорът е за 1 г. След това българите получават право да заявят безсрочно разрешително за работа в Германия. Имат неограничени възможности да изберат работодател и фирма.

До 2500 евро плюс безплатна карта за ски може да си докара добър наш готвач в курорт в Австрия през зимата. За първи път тя ще набира българи за предстоящия туристически сезон, съобщи Славка Радева, EURES мениджър за България към Агенцията по заетостта. Борсата ще е само за кадри в хотелиерството и ресторантьорството и ще е на 8 октомври в Бургас. Ще участват също Германия, Дания, Естония, Норвегия, Румъния, Словения, Финландия и Швеция.

Финландия търси готвачи, сервитьори рецепционисти, чистачи, камериерки. Задължителен е английският, а руският е предимство заради традиционно многото руски туристи там, обясни Радева.

Дания и Швеция ще предложат по-различни работни места.Дания търси стажанти в селското стопанство - млади хора с професионално образование. Те ще работят и учат едновременно. Договорите им ще са за 6-18 месеца стаж при седмичен ангажимент 37 работни часа. Стартовата заплата е 1260 евро. Изискването е кандидатите да са между 18 и 30 г. и да са завършили селскостопанско училище, колеж или университет преди 1 г. Задължителен е английският, а шофьорската книжка е предимство. Работодателят осигурява квартира за 200-300 евро, които се приспадат от възнаграждението.