Избрани Новини
Европарламентът: Популизъм блокира пътя на България и Румъния към Шенген
24-09-2011, 14:36
Снимка:Кристина Баракова-Албу © ВАРНАУТРЕ.БГ
Автор:ВарнаУтре
ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА: Най-интересното вестник "Новинар" на 24 септември
След острото изявление на полския вътрешен министър Йержи Милер в четвъртък, който защити членството на България и Румъния, в петък и Европейският парламент застана зад двете държави, като заяви, че те са станали жертви на "популизъм", пише Euractiv.
Съветът не успя да вземе решение за присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство, заради съпротивата на Холандия и Финландия.
Всички основни политически групи в Европарламента изразиха съжаление заради ветото на Холандия и Финландия, а някои от тях обвиниха Хага и Хелзинки в популизъм. През юли евродепутатите гласуваха с огромно мнозинство "за" приемането на София и Букурещ в Шенгенската зона.
Лидерът на Европейската народна партия (ЕНП) Жозеф Дол обвини правителствата на Холандия и Финландия в "популистко поведение". "Очаквам от Европейската комисия да упражни целия си авторитет, за да промени това положение, а от полското председателство да използва цялото си политическо влияние, за да убеди партньорите си да възвърнат ангажираността си към Общността", заяви Дол.
От Зелената партия също разкритикуваха ветото на Холандия и Финландия.
Холандската евродепутатка Юдит Саргентини, която е добре позната у нас с острите си коментари по отношение кандидатурата на Румяна Желева за еврокомисар, този път се обърна срещу собственото си правителство и застана зад България и Румъния.
Клод Мораес от Групата на социалистите и демократите в Европейския парламент пък коментира в свое прессъобщение: "Разочароващо е ДА видиш, че правото на свободно придвижване, което се полага на гражданите на България и Румъния, стана обект на политически пазарлък".
Финландия няма да преразгледа решението си за присъединяването на България и Румъния към Шенген по-рано от началото на следващата година. Това заяви за БНР Лаура Или-Вакури, генерален директор на отдел "Международна дейност" към финландското министерство на вътрешните работи.
"Преди да се вземе решението за присъединяване, искаме да видим, че наистина сте осъществили допълнителен напредък в областите, които вече споменах - борбата с корупцията и реформата в съдебната система. За да се повери на някого наблюдение върху правила, трябва да сме сигурни, че самият той ги спазва. Ако имате корупция в страната, това веднага поставя под въпрос как ще държите за спазването на правилата. Има случаи на корупция, които дори не са стигнали до съда", заяви Лаура Или-Вакури.