Неутрино ни праща на гости в миналото

Новините

26-09-2011, 09:37

Снимка:

Кристина Баракова-Албу © ВАРНАУТРЕ.БГ

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА: Най-интересното вестник "Стандарт" на 26 септември

Иде ли моментът, в който хората свободно ще пътуват във времето? И ще си ходят на гости в различни галактики така, както сега отскачат до съседни държави?, пита в началото на своя публикация в. „Стандарт”.

В петък науката направи още една крачка в тази посока. Учени от ЦЕРН установиха, че неутриното се движи със скорост, по-висока от тази на светлината. Досега теорията на относителността на Айнщайн поддържаше хипотезата, че това не може да се случи с частици, които имат някаква маса.

Ще промени ли бързото неутрино представите ни за света? Засега данните на учените са само експериментални - чакат се повторения на опита, за да видим дали това може да стане факт.

Мнозина вече провиждат света след сто години като излязъл изпод перото на писател фантаст. "Преди всичко това би променило доста представата ни, че живеем в еднородно и изотропно четиримерно пространство-време", казва доц. Леандър Литов от Софийския университет.

Атомният физик е ръководител на български екип, работил в ЦЕРН. Според него е все още рано да се правят предположения какво точно ще се случи, освен че на физиката й предстоят "безумно интересни времена". А те могат да отбележат края на света такъв, какъвто го познаваме. Литов не изключва откритието да е от огромно значение за решаване на един от ключовите проблеми на човечеството - намирането на нови енергийни източници.

"Ако тези резултати се потвърдят, Законът за запазване на енергията нещо увисва. Тогава ще стане възможно прехвърляне на енергия от едни измерения в други. Но не се наемам да кажа как точно би станало това, би било спекулация", предполага ученият. "Другото, което може да се случи, е да се отворят
нови възможности за пътуване във Вселената".


Ние в момента сме абсолютно ограничени и затворени в рамките на Слънчевата система. Пречи ни това, че пътуваме със скорост, най-много равна на скоростта на светлината. Даже да посетим най-близката звезда, която е на около 4 светлинни години разстояние, е нещо изключително трудно. И в момента е почти безсмислено занятие. Но ако се окаже, че има някаква структура на пространство-времето, която позволява "шорткътове" (тоест преки пътища), тогава животът става много интересен. Защото човечеството ще може да започне да опознава Вселената около себе си.

Негови колеги дори вече загатнаха в медиите, че това е крачка напред към създаването на машина на времето, чрез която човечеството може да опознае своето минало и да пристъпи в бъдещето.